top_img
Rīgas pils

Rīgas pils ir Latvijas Valsts prezidenta rezidence, kas atrodas pašā Vecrīgas sirdī, Daugavas krastā. Tā ir nozīmīgs Latvijas vēstures un kultūras mantojums. 

 

Rīgas pils. Foto: Tēvijas sargs

 
Pašlaik Rīgas pilī notiek vērienīgi atjaunošanas darbi. Plānots, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis tajā darbu atsāks 2016.gada pirmajā pusē.

Pamatakmens un būvniecība

Pils pamatakmens likts 1330.gada 15.jūnijā. Gadu gaitā tā gan vairākkārt nopostīta, gan arī piedzīvojusi plašus pārbūves un paplašināšanas darbus. Savukārt Latvijas simtgades priekšvakarā veikto atjaunošanas darbu rezultātā pils atguvusi savu sākotnējo spozmi.

Prezidenta rezidence

Rīgas pils ir Latvijas Valsts prezidenta oficiālā rezidence kopš 1922.gada, kas dibināts Latvijas Valsts prezidenta postenis. Izņēmums ir Padomju laiki, kad pili atdeva komunistiskajai bērnu organizācijai - pionieriem. Latvijas Valsts prezidenti Jānis Čakste, Gustavs Zemgals, Alberts Kviesis un Kārlis Ulmanis ne vien strādāja, bet arī dzīvoja pilī. 
 
Pēc neatkarības atgūšanas Valsts prezidents Guntis Ulmanis pārnāca strādāt Rīgas pilī 1995.gada jūnijā. Pirms tam gan šeit tika uzņemti vairāku valstu – Polijas, ASV, un Portugāles – prezidentu vizītes. 
 
Rīgas pils no putna lidojuma. Foto: True Vision

Telpas un interjers

Valsts prezidenta telpas Rīgas pilī aizņem kādreizējās priekšpils vietā uzceltā būvbloka lielāko daļu, tās izvietotas 4 stāvos. Telpu interjeros parādīti pils gadsimtiem ilgās tapšanas un vēsturisko periodu uzslāņojumi.