Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu

Latvijas Valsts prezidentu dāvanas

Dāvanas Valsts prezidentam tiek pasniegtas ārvalstu un darba vizīšu laikā, kā arī dažādos pasākumos kā cieņas un goda apliecinājums. Tās pasniedz gan Latvijas un ārvalstu amatpersonas, gan arī privātpersonas.

Starpvalstu dāvanas

Starpvalstu dāvanas parasti reprezentē dāvinātāja valsti, tās kultūru un vēsturi. Dāvina gleznas, gravīras, porcelāna un sudraba priekšmetus. Dāvanām nereti ir ekskluzīvs raksturs - tie ir autordarbi vienā eksemplārā. Piemēram, vizīšu laikā Čehijā parasti dāvina kristāla izstrādājumus, Grieķijā – sudrabkaļu darbus, savukārt  Šveicē - pulksteņus. Dāvanas tiek rotātas ar valstu ģerboņiem, dāvinātāja logo un simboliku. Parasti dāvanām pievieno veltījuma, piemiņas vai inaugurācijas medaļas, valstu vadītāju un viņu dzīvesbiedru dubultportretu fotogrāfijas.

Starpvalstu dāvanu apmaiņa Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites valsts vizītes laikā Latvijā 2012.gadā. Foto: Valsts prezidenta kanceleja

Starpvalstu vizītēs un oficiālos pasākumos nereti tiek pasniegtas dāvanas ar vēstījuma raksturu. Tās ir dāvanas, kuras atspoguļo ne tikai dāvinātājas valsts, bet arī Latvijas kultūru un vēsturi. Tā, piemēram, Baltijas Jūras rīcības samitā Valdim Zatleram tika uzdāvināta seno Livonijas valstu un to jūras ceļu navigācijas karte.

 

Dāvanas īpašos notikumos

Tāpat ar dāvanām tiek izcelts kāds īpašs notikums. Piemēram, Berlīnes mūra krišanas 20.gadskārtas svinīgajā pasākumā pie Brandenburgas vārtiem Vācijas Federatīvās Republikas prezidents Horsts Kēlers Valdim Zatleram atmiņai par šo īpašo notikumu uzdāvināja porcelāna Brandenburgas vārtu maketu.

Savukārt Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc Rīgas pils rekonstrucijas un restaurācijas darbu pabeigšanas dāvanā saņēma Rīgas pils pagalmā esošā Livonijas ordeņa mestra Valtera fon Pletenberga ciļņa kopiju.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis, saņemot Livonijas ordeņa mestra Valtera fon Pletenberga ciļņa kopiju. Foto: Valsts prezidenta kanceleja

Dāvanu glabāšana

Viena daļa no Latvijas Valsts prezidentu saņemtajām dāvanām nodota glabāšanai Latvijas Nacionālā vēstures muzeja prezidenta fondā. Otra daļa glabājas un pēc Rīgas pils atjaunošanas būs apskatāma Rīgas pils Dāvanu zālē. Tā sākotnēji tika izveidota 1995.gadā, Gunta Ulmaņa prezidentūras laikā.  Līdz ar Latvijas un ārvalstu amatpersonu pasniegtajām dāvanām šeit tiek izvietotas arī privātpersonu, tajā skaitā bērnu, pasniegtās dāvanas.

Privātpersonas nereti dāvina grāmatas un rokdarbus, savukārt bērni – savus zīmējumus, gleznas, izšuvumus un keramikas skulptūriņas.  Bērnu dāvanas parasti ir ar veltījuma raksturu. Piemēram, Ziepniekkalna sākumskolas skolēni, viesojoties pie Valsts prezidenta Valda Zatlera 2009.gada 23.decembrī, uzdāvināja pašu izgatavotu un videi draudzīgu Ziemassvētku eglīti. Valsts vadītājiem valsts svētkos, Ziemassvētkos un Lieldienās dāvanas sūta arī pa pastu, dāvinot apsveikumus, eglīšu rotājumus, krāsainas porcelāna Lieldienu olas un citas gadskārtu svētkiem atbilstošas dāvanas.

Dāvanu istabā apskatāmi Valsts prezidentiem ārvalstu vizīšu laikā pasniegtie krāšņie tautas tērpi, kā arī Goda doktora mantijas, kas saņemtas saskaņā ar piešķirtajiem augstāko mācību iestāžu goda nosaukumiem. Tāpat šeit var apskatīt zīmīgākās fotogrāfijas no trīs Latvijas Valsts prezidentu – Gunta Ulmaņa, Vairas Vīķes-Freibergas un Valda Zatlera – prezidentūras laika.

Iespēja dāvanas izpirkt

Pēc prezidenta pilnvaru termiņa beigām mākslas priekšmetu eksperti dāvanas novērtē, tādējādi bijušajiem valsts vadītājiem sniedzot iespēju kādas no iemīļotākajām vai nozīmīgākajām dāvanām izpirkt.

Latvijas dāvanas

Arī Latvijas pārstāvji ārvalstu un darba vizīšu laikā pasniedz dāvanas, kas galvenokārt raksturo Latvijas kultūru, tajā skaitā, tiek dāvināti dzintara izstrādājumi, gobelēni, gleznas, gravīras un grāmatas.