Andra Levite Egils Levits
09.08.2022. 00                Andra Levites kundze sniedz uzrunu Riga TechGirls mācību programmas “Iepazīsti tehnoloģijas” jaunās sezonas atklāšanā

Labvakar, dārgās Riga TechGirls un visi klātesošie!

Sirsnīgi sveicu programmas “Iepazīsti tehnoloģijas” dalībnieces un dalībniekus, kuri mums seko līdzi tiešsaistē!

Katru reizi man patiešām ir liels gods un prieks piedalīties jūsu jaunās programmas atklāšanā, nu jau trešo sezonu.

Aizvadīto divu gadu laikā šajā programmā iesaistījās vairāk nekā 10 000 dalībnieku. Uz jauno programmu ir pieteikušies jau gandrīz 4 000 dalībnieku – gan sievietes, gan vīrieši, gan no Latvijas, gan latvieši no daudzām pasaules valstīm.

Paralēli digitālajām prasmēm dalībnieki paplašinās savu kontaktu loku pasaulē un iegūs, iespējams, jaunus draugus. Profesionālajai izaugsmei globāli kontakti mūsdienās ir izšķiroši.

Par jaunās programmas tehniskajām detaļām jau pastāstīja Riga TechGirls vadītāja Anna Andersone, un par to tūlīt stāstīs vēl bijušās dalībnieces, jaunās dalībnieces un mentores. Tāpēc ļaujiet man dalīties ar jums dažās pārdomās!

I

Man šķiet, ka jums visām, dārgās Riga TechGirls, piemīt cēla īpašība, proti, dāsnums. Jūs esat devīgas ar savām zināšanām, saviem kontaktiem, savu dzīves laiku. Jūs esat gatavas dot tālāk savas zināšanas, ko varbūt pašas ieguvāt bez citu cilvēku atbalsta, varbūt pat pret sabiedrībā valdošajiem uzskatiem, kādas profesijas meitenēm ir piemērotas.

Tā jūs uzlabojat citu cilvēku dzīvi, palīdzat viņiem apgūt jaunas prasmes, padziļināti saprast komunikācijas tehnoloģiju sniegtās iespējas un ilgtermiņā pilnveidot personību.

Tiešā veidā jūs maināt dažu cilvēku dzīvi, kaut gan 10 000 ir jau diezgan liela grupa, bet netiešā veidā tiek mainīta arī viņu līdzcilvēku dzīve uz labo pusi. Tāpat kā akmens, kas iemests ūdenī, veido daudzus apļus, tā arī Riga TechGirls maina daudzu cilvēku dzīves.

Kā speciālistes savā jomā jūs nebīstaties programmas dalībniekiem arī norādīt uz IT sektora ēnu pusi. Piemēram, jūs runājat par kiberdrošību un draudiem privātumam. Tikai tad, ja cilvēks ir spējīgs atpazīt dezinformāciju un citus apdraudējumus, viņš tiem var pretoties.

II

Bez šaubām, sievietēm un vīriešiem ir vienlīdzīgas tiesības uz labu izglītību, drošu darbu, saņemt vienādu atalgojumu par vienādu darbu. Drosmīgas un gudras sievietes šīs tiesības sev un mums visām izcīnīja tikai iepriekšējā gadsimtā.

Vīrieši pie šīm tiesībām, ko viņi uzskatīja par “Dieva dotām”, bija pieraduši, un savas dzīves attiecīgi iekārtojuši un baudījuši šīs privilēģijas. Viņi bija sapratuši, cik nozīmīgs ir savstarpējs atbalsts, un jau sen bija izveidojuši savas brālības, kooperatīvās saites.Tagad laiks pienācis sievietēm izveidot to, ko es nosauktu par “māsībām”.

Pasaule ir pilna ar dzīvesgudrām un augsti izglītotām sievietēm. Viņas var satikt dažādos kongresos, valsts iestādēs un nevalstiskajās organizācijās, zinātniskajos žurnālos var lasīt viņu domas un iepazīties ar viņu atklājumiem.

Esiet gudras, uzrunājiet viņas un mācieties no viņām!

III

Neatkarīgi no tā, uz kurieni līdz šim esmu devusies, pie izdevības stāstu par jums un jūsu projektiem.

Es stāstīju par jums Ņujorkā Apvienotajās Nācijās Pramilai Patenai (Pramilla Patten, Secretary-General on Sexual Violence in Conflict). Tā es stāstīju Madridē NATO samitā Rietumvalstu prezidentu kundzēm, Luksemburgā Austrumbeļģijas izglītības ministrei, un nesen Kijivā Olenas Zelenskas rīkotajā samitā par Ukrainas atjaunošanu pēc kara. Vācijas prezidenta vizītes laikā šeit, Rīgā, jūs sajūsminājāt viņa kundzi, kad jūs prezentējāt savas programmas un sieviešu veiksmes stāstus Latvijā. Viņas visas izrādīja patiesu interesi uzzināt vairāk par jums un jūsu projektiem.

Pasaule un pasaules sievietes jūs, gudrās Riga TechGirls veidotājas un dalībnieces, novērtē un gaida.

IV

Mīļās Riga TechGirls!

Jūs visas pārvaldāt vienu vai pat vairākas svešvalodas un datoru programmas, jūs dziedat Jāņu dziesmas un programmējat algoritmus, jūs audzināt bērnus un rīkojat hakatonus – man šķiet, tā ir modernā latvietība, kas nodrošinās Latvijas pastāvēšanu nākotnē!

Jūs neaizmirstiet savas saknes, bet ejiet uz priekšu ar drošu un zinošu skatu nākotnē!

Nesen izlasīju programmas “Iepazīsti tehnoloģiju” vadītājas Elīnas Smilgas interviju par viņas pieredzi ar Riga TechGirls. No visas sirds pievienojos viņas secinājumam, ka Riga TechGirls ar savu rīcību padara Latviju labāku!

Vēlu jums veiksmīgu, ar vērtīgām zināšanām piepildītu jauno mācību gadu!

Paldies!

09.08.2022. Andra Levite sniedz uzrunu Riga TechGirls mācību programmas “Iepazīsti tehnoloģijas” jaunās sezonas atklāšanā