Egils Levits
Egils Levits

Dārgie Latvijas ārsti un māsas, vecmātes, jaunie ārsti, farmaceiti, atbalsta personāls un visi veselības jomā strādājošie! Jūsu lielā diena atkal ir klāt!

Ir aizvadīts vēl viens smags Covid-19 pandēmijas gads. No veselības aprūpes darbiniekiem Latvijā un visā pasaulē tas prasījis vēl lielāku psiholoģisko un fizisko noturību kā līdz šim.

Pandēmija ir pāragri aizrāvusi nebūtībā arī jums tuvus kolēģus, draugus, Latvijas medicīnai nozīmīgas personības. Tā mūs noplicinājusi, nogurdinājusi mūsu sirdis un prātus.

Šodien ģimenes ārsti kopā ar māsām un palīgiem uz saviem pleciem iznes milzīgu darba slodzi. Tāpat slimnīcu personāls un ātrās palīdzības mediķi joprojām atrodas veselības aprūpes frontes pirmajās līnijās. Pandēmija vēl nav galā.

Savu misiju jūs, Latvijas mediķi, pašaizliedzīgi veicat paaugstināta stresa, pastāvīga sasprindzinājuma un pārslodzes apstākļos, darbam nereti ziedojot savu privāto laiku un dzīvi.

Ar šādu attieksmi un profesionālo rīcību jūs esat apliecinājuši augstu uzticību jūsu pienākumam, jūsu ārsta zvērestam. Atļaujiet man jums izteikt visdziļāko cieņu un vislielāko pateicību par jūsu darbu. Vēlreiz un vēlreiz – paldies jums!

Mēs visi vēlamies, kaut šis pandēmijas stāsts ātrāk beigtos.

Vakcīnas pret Covid-19 pagājušajā gadā iededza gaismu tuneļa galā. Latvijā vakcīnas ikvienam ir bez maksas, un mediķi aktīvi iesaistījās vakcinācijas darbā.

Diemžēl vakcinācijas procesa organizēšana izrādījās stipri sarežģīts uzdevums. Vakcinācijas plānam un komunikācijai bija jābūt daudz savlaicīgākai un skaidrākai. Efektīvs un ātrs vakcinācijas pārklājums būtu mazinājis arī dezinformācijas izplatīšanos un ietekmi uz cilvēku prātiem. Gūtā pieredze sniegusi nopietnu mācību gan veselības aprūpes organizētājiem, gan visai mūsu sabiedrībai.

Mediķiem, pacientiem, politiķiem un ierēdņiem ir jāmēģina labāk sarunāties citam ar citu, lai nonāktu pie kopēja risinājuma. Mums ir viens pamatuzdevums – sakārtot savu veselības aprūpes sistēmu.

Pandēmija ir izgaismojusi daudz problēmu šajā sistēmā. Minēšu divas svarīgākās – medicīnas darbinieku atalgojumu un budžeta vietu skaitu ārstniecības programmās un rezidentūrā, jo tās ir cieši saistītas ar stabilitāti un pēctecību veselības aprūpes sistēmā. Šie jautājumi būs jārisina gan šai, gan nākamajai valdībai.

Veids, kādā mēs iziesim no pandēmijas, lielā mērā noteiks mūsu valsts un sabiedrības tālākās attīstības gaitu.

Mīļie mediķi!

Pandēmija ir izraisījusi daudz traģēdiju, bet vienlaikus mums sevī ir izdevies atrast jaunu spēku, jaunu enerģiju. Mūsu ikdienā tā atsauc arī varonības jēdzienu.

Klusie varoņi, kuri godprātīgi kalpo savam aicinājumam – sniegt palīdzību cilvēkiem – ir arī šovakar apbalvošanai izvirzītie mediķi.

Taču es aicinu paust cieņu un apbrīnu arī jūsu kolēģiem – mediķiem Ukrainā. Riskējot ar savu dzīvību, viņi glābj ievainotos karadarbības zonās, viņi turpina darbu sabombardētās ambulancēs un namu pagrabos, kur aprūpē slimniekus un palīdz nākt pasaulē jaunām dzīvībām. Ārsts vai māsiņa vienmēr, pat visbezcerīgākajos apstākļos, iemieso cerību.

Būsim Latvijā gatavi darbam, kādu šis laiks no mums prasa un vēl prasīs.

Palīdzēsim ukraiņu bēgļiem un palīdzēsim varonīgajiem Ukrainas mediķiem!

No sirds jūs apsveicu un pateicos par jūsu darbu! Vēlu Latvijas mediķu saimei izturību un spēku!

Paldies!

VIDEO:
12.03.2022. Valsts prezidents Egils Levits un Andra Levites kundze piedalās ceremonijā “Gada balva medicīnā 2021”