Egils Levits
Valstiskuma balva

21. augustā plkst. 12.00 Rīgas pilī svinīgā ceremonijā pasniegs otro Valstiskuma balvu, ko iedibinājusi biedrība “4. maija Deklarācijas klubs”. Ceremonija tiks rādīta tiešraidē sabiedrisko mediju portālā LSM.LV un ierakstā – Latvijas Televīzijas 1. kanālā plkst. 17.00.

Par Valstiskuma balvas piešķiršanu lemj žūrijas komisija, kuras sastāvā ir Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājs, “4. maija Deklarācijas kluba” prezidents, Latvijas Republikas Satversmes tiesas priekšsēdētājs, trīs “4. maija Deklarācijas kluba” biedri un trīs “4. maija Deklarācijas kluba” valdes apstiprinātas sabiedrībā zināmas personības. Žūrijas komisijas sēde, kurā tika pieņemts lēmums par otrās Valstiskuma balvas saņēmēju, notika š. g. 29. jūnijā.

Valstiskuma balvas mērķis ir veicināt sabiedrībā cieņu un izpratni par Latvijas valstiskumu, tā stiprināšanas sabiedrisko un politisko nozīmību katra iedzīvotāja dzīvē. Ar Valstiskuma balvu tiek izteikta atzinība personai, kura devusi un dod izcilu ieguldījumu Latvijas valstiskuma stiprināšanā. Balvu piešķir vienam pretendentam vienu reizi gadā. Pirmo Valstiskuma balvu pērn saņēma Integrālās izglītības institūta direktors, teologs un sabiedriskais darbinieks Juris Rubenis.

Valstiskuma balvas pasniegšana norisinās svinīgā ceremonijā Rīgas pilī, un balvu pasniedz Valsts prezidents. Pasniegšanas ceremonijā piedalās arī Saeimas priekšsēdētājs un biedrības “4. maija Deklarācijas klubs” prezidents. Ceremonija notiek katra gada 21. augustā – konstitucionālā likuma “Par Latvijas Republikas valstisko statusu” pieņemšanas un Latvijas Republikas faktiskās neatkarības atjaunošanas dienā (vai pēc žūrijas komisijas lēmuma citā Latvijas valstiskumam nozīmīgā dienā).

Valstiskuma balvas saņēmēja vārds, uzvārds un saņemšanas gads tiek iegravēts plāksnē, kas publiski redzama Saeimas ēkā.

Valstiskuma balvas patrons ir Latvijas Valsts prezidents.

Vairāk informācijas par Valstiskuma balvas piešķiršanas kārtību lasāma Nolikumā.