Egils Levits
Baltas lilijas

Ļoti cienījamā Dūmiņas kundze! Godājamie klātesošie!

Latvijas kora mākslas vēsturē izcilā latviešu diriģenta Jāņa Dūmiņa vārds ierakstīts zelta burtiem. Šo spozmi viņš radīja pats. Pateicoties kvēlajam temperamentam un sūri strādājot, kļuva par vienu no tiem diriģentiem –  leģendām, kuri spēcīgi iespaidoja latviešu mūzikas kultūras attīstību un aizveda latviešu kora mākslu līdz starptautiskai atzinībai un prestižam.

Valsts Akadēmiskais koris savulaik strauji un mākslinieciski spoži izauga tieši  Jāņa Dūmiņa vadībā, jo viņš kori pievērsa vokāli instrumentālo lielformu atskaņojumiem, ieveda to Latvijas mūzikas dzīves epicentrā.

Gan sadarbojoties ar Latvijas Zinātņu akadēmijas jaukto kori “Gaismaspils”, gan ar paša izloloto kori “Rīga”, kas pastāvīgi bijis Latvijas labāko koru skaitā, Jānis Dūmiņš pārliecinoši tuvināja amatiermākslas sasniegumus profesionālās kordziedāšanas prasībām.

Pamatīgu artavu meistars sniedzis arī Gruzijas profesionālās kora mākslas attīstībā un izglītojot gruzīnu kordiriģentus.

Milzīgs ir Jāņa Dūmiņa ieguldījums visvarenākajā – latviešu Dziesmusvētku – kustībā.

Meistaru pieminot, jāuzsver, ka viņu – uzaugušu Latvijas brīvvalstī – vadīja priekpilna darba tikums un godprātība, dziļa mīlestība uz savu tautu un no liktens saņemtā kordiriģenta misijas apziņa. Tie ir avoti, kas nekad neaizsalst.

Jānis Dūmiņš un viņa diriģētā dziesma joprojām skan dziedātāju tūkstošu sirdīs un mūsu visu atmiņā. Lai krāšņi skanīgs un pilnestīgs Jāņa Dūmiņa simtgadei veltītais koncerts!

 

Patiesā cieņā

Egils Levits

 

Valsts prezidenta Egila Levita apsveikums 30. martā tika nolasīts diriģenta Jāņa Dūmiņa 100. jubilejai veltītā koncertā Rīgas Domā.