Egils Levits Ārlietas
Valsts prezidenta Egila Levita uzruna Eiropas vasaras skolas dalībniekiem

Mīļie Eiropas vasaras skolas dalībnieki!

Man ir liels prieks jūs šeit redzēt! Man jāsaka, ka es pirmo reizi šajā zālē redzu tik daudz jūsu vecuma cilvēku. Bet es jau arī pats šeit esmu tikai trīs, četras nedēļas, tāpēc daudz izdevību šai ziņā man nav bijis.

Es pateicos jums par to, ka ieradāties! Domāju, ka tas ir svarīgi abām pusēm – gan man, gan jums.

Ar Eiropas vasaras skolu mani saista jau diezgan ilga vēsture. Kaut kad sen atpakaļ es pats biju ielūgts piedalīties Eiropas vasaras skolā, lai par kaut ko referētu, vairs gan neatceros, par ko, taču pat divas reizes. Arī mans dēls ilgu laiku bijis gan Eiropas vasaras skolas dalībnieks, vēlāk arī audzinātājs, kā arī mana meita ilgu laiku bijusi Eiropas vasaras skolas dalībniece un vēlāk – audzinātāja.

Domāju, ka tas ir ļoti vērtīgi, ka cilvēki no dažādām valstīm atbrauc uz Latviju un iepazīstas ar savu zemi. Dzīvojot ārzemēs, ir ārkārtīgi svarīgi to pazīt, uzturēt šīs savstarpējās draudzības saites, runāt latviešu valodā. Ārzemēs tas bieži vien ir ļoti grūti – runāt latviski ne tikai ar vecākiem, bet arī ar saviem vienaudžiem. Taču tas ir būtiski. Tad jūs uzzināt tādas valodas nianses, ko, sarunājoties ar vecākiem, parasti neuzzina.

Ir ļoti labi, ka jūs esat šeit kopā. Man šķiet, šoreiz ir arī tādas valstis pārstāvētas, no kurām reti kāds piedalās Eiropas vasaras skolā. Tas tikai nozīmē to, ka latvieši pamazām izplatās pa visu pasauli. Un cerams, ka drīz būs pārstāvētas vēl vairāk valstis.

Kā jums šķiet, vai mācības, izklaides, draudzības un sports nometnē ir līdzsvarā? Varat mierīgi arī teikt, ka nē. Jo man pašam, atrodoties tādā nometnē (tā gan toreiz nebija Eiropas vasaras skola, tas bija Amerikā), šķita, ka sporta un izklaides ir par maz, bet mācību – par daudz. Tas bija mans personīgais iespaids. Bet, ja jūs domājat, ka viss ir pareizā līdzsvarā, tad vēl jo labāk.

Jūs tagad apskatīsiet pili, tās ir Valsts prezidenta darba telpas. Šī zāle un vēl vairākas lielās zāles Rīgas pilī ir prezidenta biroja rīcībā. Prezidents gan nestrādā tādā telpā, prezidentam ir kabinets, diezgan paliels kabinets, bet ne tik grezns kā šīs zāles. Un to jūs redzēsiet! Šīs telpas galvenokārt tiek izmantotas tikšanās reizēm, piemēram, ar jums vai kādām sarunām, vai lielākiem sarīkojumiem.

(dialogs) Dārgie draugi, vai jūs zināt, ar ko nodarbojas Valsts prezidents? Jā, ļoti pareizi – reprezentācijas uzdevumi. Uzreiz desmit punktu. Kādi vēl uzdevumi tie var būt? Labo problēmas – arī pareizi. Vēl kādi? Tieši tā – militāro spēku virspavēlnieks! Esmu iepazinies ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, ar sauszemes daļu, un piektdien man pirmo reizi būs jābrauc ar Latvijas karafloti ārā jūrā. Tas man kā cilvēkam, kurš uz kuģa ne pārāk labi jūtas, ir zināms izaicinājums.

Tātad reprezentācijas uzdevumi. Labo problēmas – tas nozīmē, ka mēģina atrast politiskus risinājumus problēmām. Mēs visi zinām, kādas problēmas ir, un politika mēģina šīs problēmas risināt. Valsts prezidents kā politikas sastāvdaļa (viena no daudzām) arī piedalās šajos procesos. Un prezidents ir arī Nacionālo bruņoto spēku – Satversmē teikts – augstākais vadonis, bet šis nosaukums nav jāņem burtiski.

Tā kā jūs jau pateicāt, ar ko nodarbojas Valsts prezidents, jūs visi kopā pārvaldāt Satversmes sistēmu!

Paldies vēlreiz par jūsu apmeklējumu! Man ir ļoti patīkami jūs visus šeit redzēt.

Valsts prezidenta Egila Levita tikšanās ar Eiropas vasaras skolas dalībniekiem