Egils Levits Nacionālā drošība
Egils Levits

Augsti godātais Saeimas priekšsēdētāja kungs!

Augsti godātais Ministru prezidenta kungs!

Augsti godātais aizsardzības ministra kungs!

Augsti godātais Nacionālo bruņoto spēku komandiera kungs!

Ekselences, parādes dalībnieki, dāmas un kungi!

Pirms gadsimta mūsu priekšteči grūtās cīņās izcīnīja Latvijas neatkarību. Pirmo reizi vēsturē latvieši ieguva paši savu valsti. Lika tai pamatus, to cēla un veidoja par savām mājām. Bet šodien mēs turpinām Latviju pilnveidot.

Latvijas Nacionālie bruņotie spēki ir gatavi aizsargāt mūsu pilsoņus, mūsu tautu un valsts teritoriju. Mūsu visu mājas. Latvijas karavīri un zemessargi ir labi mācīti, apbruņoti un uzticīgi savai valstij.

Mēs turpināsim stiprināt Latvijas aizsardzības un noturības spējas. Tuvākajos gados valsts bruņoto spēku resursi ievērojami palielināsies. Būs Valsts aizsardzības dienests un visās skolās tiks mācīta valsts aizsardzības mācība. Mūsu sabiedrība būs zinošāka un noturīgāka pret jebkādiem apdraudējumiem.

Mums jāstiprina arī valsts iekšējā drošība – tikpat konsekventi, kā esam attīstījuši savus Nacionālos bruņotos spēkus. Mūsu robežsargi, policisti, ugunsdzēsēji un glābēji ik dienu ir nomodā, lai mūsu dzīve būtu mierpilna.

Mums visiem ir liels prieks redzēt šodien parādē tik daudz apņēmīgu jaunsargu un topošo kadetu no Oskara Kalpaka skolas. Jūs sirdī nesat mīlestību pret Latviju.

Armijas un tautas vienotībai ir izšķiroša nozīme, jo par Latviju mēs stāvam visi kopā.

Kopā ar mums par Latviju stāv mūsu rietumu sabiedrotie. Kā toreiz – Neatkarības karā.

Esam pateicīgi par drošā pleca sajūtu. Zinām, ka varam paļauties uz jums. Augsti novērtējam jūsu solidaritāti un iesaisti mūsu valsts aizsardzībā!

Mēs kopā ar sabiedrotajiem sargājam Eiropas Savienības austrumu robežu, kas ir arī mūsu valsts robeža. Tā ir arī brīvības, nāciju pašnoteikšanās, tiesiskuma un demokrātijas robeža. Tās drošība ir svarīga visai Rietumu pasaulei.

Latvija atbalsta Ukrainu un tās drosmīgo armiju un tautu. Ukraina aizstāv sevi un vienlaikus arī mūs – visu Rietumu pasauli, visas demokrātijas.

Salīdzinot ar Latvijas iespējām, mūsu IKP, mēs sniedzam vislielāko palīdzību Ukrainai. Mēs esam un būsim kopā ar Ukrainu tik ilgi, cik tas būs nepieciešams.

Pateicos ikvienam, kurš darbojas Ukrainas labā.

Latviešu valstsgriba ir negrozāma un mūžīga. Stāvēsim par Latviju vienmēr!

Sveicu visus parādes dalībniekus un skatītājus Latvijas valsts 104. proklamēšanas dienā!

Saules mūžu Latvijai!

Dievs, svētī Latviju!

18.11.2022. Valsts prezidents Egils Levits piedalās Latvijas Republikas proklamēšanas dienai veltītajā Nacionālo bruņoto spēku, Iekšlietu ministrijas vienību un ārvalstu vienību militārajā parādē