Egils Levits
Valsts prezidenta Egila Levita uzruna Zinību dienā Kauguru vidusskolā

Esiet sveicināti, Kauguru vidusskolas skolēni, skolotāji, vecāki un visi klātesošie!

1. septembri jeb Zinību dienu mēs šogad sagaidām šajā skaistajā, saulainajā dienā, ievērojot zināmu piesardzību. Mēs pavasarī redzējām, ka ir iespējams mācīties arī attālināti, tomēr tas nav tas pats. Es domāju, ka visi ir priecīgi, ka mēs varam atsākt jauno mācību gadu kopā. Skolēni, jaunieši ir priecīgi atkal satikt savus klasesbiedrus, un ir ļoti svarīgi, ka skolotājs uztur tiešu kontaktu ar skolēniem. Tehnoloģijas nevar aizstāt cilvēkus. Es domāju, ka būs nepieciešama zināma elastība, tomēr es ceru, ka mēs arī lielā mērā pavadīsim šo mācību gadu visi kopā tāpat kā šodien.

Kauguru vidusskola ir viena no tām 100 Latvijas skolām, kas jau iepriekš ir pārgājusi vai lielā mērā ievedusi jauno mācību pieeju – kompetencēs balstītas mācības. Šogad to darīs visas Latvijas skolas. Taču jūs piederat pie šo skolu avangarda, kas jau iepriekš to ir izmēģinājusi, redzējusi plusus, iespējams, arī konstatējusi mīnusus, ko var labot. Jums jau ir zināma pieredze, kas atvieglos šo mācību gadu. Es pateicos, ka jūs piedalījāties šajā, es teiktu, eksperimentā jau laikus.

Latvijas skolas ne tikai māca skolēnus, bet skolēni šeit veidojas arī par personībām, un tas ir ārkārtīgi svarīgi, ja mēs runājam par kompetencēs balstītu izglītību, prasmēm un zināšanām. Taču vienlaikus (varbūt tas nav priekšplānā dokumentos) personības veidošana ir tikpat svarīga kā šīs prasmes un zināšanas. Un šajā ziņā skolotājiem un, protams, arī vecākiem ir ārkārtīgi liela nozīme.

Latvija ir demokrātiska valsts, kurā ikviens var brīvi kopt savu nacionālo kultūru un valodu un ir aicināts to attīstīt. Es priecājos, ka jūs to šeit arī darāt. Valsts no savas puses to dažādi veicina un atbalsta, tomēr lielais ietvars – mūsu visu kopējā telpa – ir demokrātiskā, tiesiskā, sociāli atbildīgā un nacionālā Latvijas valsts, kur kopējā valoda ir latviešu valoda. Tas ir svarīgi, lai mēs visi būtu vienvērtīgi Latvijas iedzīvotāji neatkarīgi no tā, kāda ir mūsu valoda, kāda ir mūsu izcelsme. Mēs visi piederam Latvijai!

Cienījamie skolēni un skolotāji!

Es novēlu jums šodien drošu prātu un sirdi, panākumus un veiksmi šajā atbildīgajā mācību procesā! Vēlreiz uzsveru – jūsu skola pieder pie tām avangarda skolām, kas jau iepriekš ir veikušas pāreju uz kompetencēs balstītām mācībām, un tas nozīmē, ka jums ir šis drošais gars un jūs ar labu prātu un veiksmi skatāties nākotnē.

Lai priecīgs un veiksmīgs mācību gads!

01.09.2020. Valsts prezidents Egils Levits Zinību dienā viesojas Jūrmalas pilsētas Kauguru vidusskolā