Andra Levite Egils Levits
10.11.2022. Andra Levite apmeklē izstādes “Piedzimšana” atklāšanu Rīgas Dzemdību namā. Foto autors: Dāvis Doršs, Valsts prezidenta kanceleja.

Dārgā Santa Markova un dārgie Rīgas Dzemdību nama darbinieki!

Sirsnīgi sveicināta Kristīne Madjare – šīs izstādes fotogrāfe!

Mīļie vecāki un klātesošie!

Sirsnīgs paldies par uzaicinājumu šodien kopā ar jums atklāt fotogrāfes Kristīnes Madjares izstādi “Piedzimšana” Rīgas Dzemdību namā.

Man šodien ir dubultprieks, jo, pirmkārt, visos pasaules dzemdību namos profesionāli vienmēr esmu jutusies labi un, otrkārt, ar lielu interesi dažādos portālos skatos foto sērijas.

Ja no rīta atveram ziņu portālus, bieži vien lasām vienu sliktu ziņu pēc otras, klāt pielikti satraucoši skati.Arī cilvēks ar šķietami nesatricināmu nervu sistēmu kaut kad jūtas noguris un nomākts.

Un tad notiek šī izstāde – “Piedzimšana”. Ar vārdu vien asociējās labas sajūtas – jauns sākums, patiess prieks, gaiša nākotne, turpinājums, neierobežotas iespējas.

Liels paldies fotogrāfei Kristīnei Madjarei, ka viņa spēj ar savām fotogrāfijām radīt pozitīvas izjūtas pašreizējos grūtajos laikos.

Rīgas Dzemdību nama darbinieki zina, ka ikvienas dzemdības ir tik vienreizējas kā pats jaundzimušais. Tās var būt ātras vai lēnas (šeit ir nozīmīga komunikācija, izskaidrot, ko medicīniskais personāls uzskata par lēnām dzemdībām, un saprast, ko topošā māte vai vēl izteiktāk  topošais tēvs izjūt), un tās var būt ļoti skaļas vai pavisam klusas.

Dzemdības notiek dzemdību zālē, bet dažkārt arī koridorā ceļā uz turieni vai pat Dzemdību nama priekšā mašīnā.

Ar jaundzimušo cilvēku jaunais pāris kļūst par vecākiem, viņu vecāki par vecvecākiem, dažās ģimenēs vecvecāki par vecvecvecākiem. Dzimtas turpinās. Šis fakts ir ļoti nozīmīgs gan dzimtai, gan valstij.

Turpinātības apziņa cilvēkos ir dziļi iekšā, tā dod mierinājumu un spēku turpināt ikdienu.

Manā izpratnē dzemdības ir viens no vispersonīgākajiem piedzīvojumiem, kāds sievietes dzīvē vien var būt. Viņa izjūt sevī spēku, par ko pati nebija zinājusi, ka viņai tāds ir. Tai pašā laikā viņa ir ļoti neaizsargāta.

Tas, ka topošie vecāki fotogrāfei atļāva būt klāt viņiem tik nozīmīgajā brīdī, liecina par Kristīnes Madjares profesionalitāti, bet jo vairāk par viņas cilvēciskumu.

Kristīnes Madjares fotogrāfijas ir estētikas, tālu prom no nepieklājīgas uzbāzības.

Sirsnīgs paldies vecākiem, fotogrāfei un Rīgas Dzemdību nama darbiniekiem!

Novēlu jums šodienu un visas nākamās dienas ar daudzām dzimšanas dienām!

10.11.2022. Andra Levite apmeklē izstādes “Piedzimšana” atklāšanu Rīgas Dzemdību namā