Egils Levits Nacionālā drošība

Latvijas, Lietuvas un Polijas prezidenti nosūtījuši vēstuli NATO ģenerālsekretāram un alianses valstu un valdību vadītājiem, vēršot uzmanību uz Krievijas un Baltkrievijas arvien ciešāku militāro integrāciju, tādējādi apdraudot reģiona un visas eiroatlantiskās zonas drošību.

 

Vēstules tulkojums no angļu valodas.

Jūsu Ekselences!

Mēs, NATO sabiedrotie, kas robežojas ar Krieviju un Baltkrieviju. Abu valstu sadarbība ir pasliktinājusi mūsu reģiona un visas eiroatlantiskās zonas drošību. Krievija ir izmantojusi Baltkrievijas teritoriju un tās resursus savā nelikumīgajā un brutālajā agresijas karā pret Ukrainu. Tas ir bijis iespējams līdz ar šo abu valstu arvien ciešāku militāro integrāciju. Tās nesenā izpausme ir taktisko kodolieroču izvietošana Baltkrievijas teritorijā. Tas ir eskalējošs solis Ukrainas kara kontekstā un tiešs drauds mūsu kopienas drošībai. Tas ir vēl viens NATO–Krievija dibināšanas akta rupjš pārkāpums un pierādījums tam, ka šis dokuments vairs nav spēkā.

Jautājums, kas mums rada nopietnas bažas un ko mums vajadzētu rūpīgi uzraudzīt, ir Vāgnera grupas algotņu un viņu līdera J. Prigožina klātbūtne Baltkrievijā. Tas rada riskus politiskajai stabilitātei Baltkrievijā un līdz ar to iespējamu kontroles zaudēšanu pār parastajiem un kodolieročiem Baltkrievijā. Turklāt J. Prigožina neveiksmīgais apvērsums pierāda, ka privāto militāro uzņēmumu graujošais potenciāls Krievijā kļūst aizvien lielāks. Tie jau sen ir destabilizējuši Āfriku un Tuvos Austrumus un līdzīgi var rīkoties arī Krievijā, tādējādi padarot to vēl mazāk prognozējamu.

A. Lukašenko ar V. Putina atbalstu pastiprina savu hibrīdoperāciju, kuras mērķis ir izraisīt humāno krīzi uz Baltkrievijas, Polijas, Lietuvas un Latvijas robežām. Vairāk nekā divus gadus Baltkrievijas režīms ir veicinājis masveida migrantu plūsmas no Āfrikas un Āzijas, vilinot migrantus ar solījumu viegli un nelegāli iekļūt Eiropas Savienībā. Tas ir ceļš, no kā nav atgriešanās, jo tos, kuri vēlas atkāpties, Baltkrievijas drošības spēki piekauj un spīdzina. J. Prigožina sacelšanās mēģinājuma neveiksme var tikt kompensēta, vēl vairāk veicinot migrantu krīzi un saasinot cilvēku ciešanas.

Šodien, pirms NATO samita Viļņā, mums ir vajadzīga solidaritāte un vienotība, lai stātos pretī visiem draudiem saskaņā ar 360 grādu principu. Tostarp arī tiem, ko izraisījuši nesenie notikumi Baltkrievijā. Mums jāparāda Krievijai, ka mēs tos redzam un saprotam un ka esam gatavi izmantot visus iespējamos līdzekļus, lai tos novērstu. Baltkrievijas tautai ir vajadzīga mūsu pārliecība, proti, tai ir jāzina, ka mums ir svarīga demokrātiska, stabila un pārtikusi Baltkrievija un ka tas nebūs iespējams, ja Baltkrieviju pakļaus Krievija un izmantos Kremļa iekšējās cīņas.

Tāpēc mūsu ierosinātie pasākumi ne tikai uzlabos sabiedroto drošību, bet arī atbildīs baltkrievu tautas demokrātiskajiem centieniem.

Mūsu rīcībai būtu jāietver: 1) kodolieroču atturēšanas pārskatīšana un tās pielāgošana jaunajai realitātei; 2) konvencionālo draudu, kas nāk no Baltkrievijas, iekļaušana militārajā adaptācijā; 3) armijas rezervju papildināšana Austrumu flangā, 4) aizsardzības izdevumu palielināšana virs 2 % no IKP, saskaņojot to ar NATO prioritātēm; 5) sabiedroto noturības palielināšana pret hibrīddraudiem.

Mēs ceram, ka mūsu divpusējā un reģionālā sadarbība veicinās NATO virzīt šos mērķus uz priekšu.