Egils Levits
Rīgas pils

14. maijā – starptautiskajā akcijā “Eiropas Muzeju nakts” – no plkst. 15.00 līdz pusnaktij durvis vērs Latvijas Valsts prezidenta rezidence – Rīgas pils. Šogad pirmo reizi apmeklētājiem būs iespēja aplūkot dāvanu istabu, kur apskatāmas Valsts prezidentiem pasniegtās dāvanas.

Apmeklētājiem būs iespēja aplūkot visas Rīgas pils priekšpils daļas reprezentācijas zāles – Ģerboņu zāli, Balto zāli, Sūtņu akreditācijas zāli un Svētku zāli, kā arī citas telpas – parādes vestibilu un kāpnes, Zaļo zāli un Zilo foajē, Rīgas istabu, Dorotejas istabu un pirmā Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes darba kabinetu. Tāpat Muzeju naktī būs apskatāmi visu augstāko Latvijas valsts apbalvojumu komplekti.

Muzeju nakts viesus Rīgas pilī priecēs dažādi muzikāli priekšnesumi sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Zemessardzi.

Muzeju nakts Rīgas pilī būs veltīta Latvijas valstiskuma nostiprināšanai pirms simt gadiem, kad bija beidzies Neatkarības karš un notika Satversmes sapulces darbs pie neatkarīgas Latvijas valsts pārvaldes izveidošanas. Satversmes pieņemšana un pārvaldes institūciju izveide bija nozīmīga robežšķirtne ceļā uz demokrātisku Latvijas valsti. Pirmais Satversmes sapulces prezidents un vēlāk arī Latvijas Valsts prezidents Jānis Čakste ir viens no Latvijas valstiskuma un demokrātijas simboliem.

Rīgas pils Baltijas mērogā ir unikāls kultūrvēsturisks objekts, kas cauri gadsimtiem bijis varas simbols un jau simt gadu – arī mūsu valstiskuma simbols. Latvijas Valsts prezidenti gan pirms Latvijas okupācijas, gan pēc valstiskās neatkarības atgūšanas ir strādājuši Rīgas pilī, un katram no viņiem ir bijusi nozīmīga loma Latvijas valsts veidošanā.

Vēršam uzmanību: pie Rīgas pils ieejas tiks veikta drošības pārbaude. Aicinām neņemt līdzi liela izmēra somas, pārtikas produktus, dzīvniekus un metāla priekšmetus. Ņemot vērā ierasti lielo interesi un ierobežoto apmeklētāju skaitu, kuri vienlaikus var atrasties Rīgas pilī, lūdzam rēķināties ar to, ka apmeklētāju plūsma tiks regulēta un var nākties gaidīt rindā.