Edgars Rinkēvičs Nacionālā drošība
Rīgas pils

21. februārī Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča vadībā Rīgas pilī notika Nacionālās drošības padomes (Padome) sēde. Sanāksmē tika diskutēts par sabiedrisko mediju darbības nepārtrauktību, mākslīgā intelekta attīstības iespējām un drošības situāciju valstī.

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs Jānis Siksnis ziņoja par secinājumiem pēc 5. janvāra notikumiem, kad Latvijas Radio pārtrauca ētera raidījumus saistībā ar sadūmojumu radio ēkā Doma laukumā, kā arī informēja par plānoto rīcību sabiedrisko mediju darbības nepārtrauktības nodrošināšanā. Padome aicināja pārskatīt rīcības plānus un organizēt pārbaudes mācības, kas nodrošinātu sabiedrisko mediju spējas nepārtraukti informēt Latvijas sabiedrību.

Padome uzklausīja NATO Stratēģiskās komunikācijas centra direktora Jāņa Sārta ziņojumu par mākslīgā intelekta attīstības dinamiku. Padome iepazinās ar identificētajiem riskiem un tehnoloģijas attīstības radītajām iespējām. Padome atbalstīja un aicināja valdībā vērtēt, kā Latvijai labāk sagatavoties un izmantot šīs attīstības iespējas.

Tāpat Padome uzklausīja valsts drošības iestāžu ziņojumus par situāciju valstī. Šonedēļ aprit divi gadi kopš Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā. Krievija turpina izvērst hibrīduzbrukumus pret NATO un Eiropas Savienības valstīm, tostarp Latviju. To mērķis ir vairot baiļu un nedrošību sajūtu, graujot sabiedrības un valsts noturību. Šīs provokācijas turpināsies, tamdēļ valsts drošības un tiesībaizsardzības iestādēm, valsts kritiskās infrastruktūras pārvaldītājiem jāsaglabā modrība un jānovērš mēģinājumi ietekmēt nacionālo drošību. Kompetentās institūcijas pārrauga un nodrošina, lai iedzīvotāju un valsts drošība tiek aizsargāta.