Ārlietas Egils Levits
Rumānijas prezidents, Latvijas Valsts prezidents, Polijas prezidents preses konferencē

20. jūnijā Rīgā, noslēdzoties septītajam Trīs jūru iniciatīvas (TJI) samitam, Valsts prezidents Egils Levits paziņoja, ka TJI dalībvalstu līderi nolēmuši no šodienas sākt ciešāku partnerību ar Ukrainu, iesaistot to TJI projektos.

“Nozīmīgs TJI dalībvalstu līderu diskusijas temats bija karš Ukrainā, un līderi bija vienisprātis, ka TJI atbalsta Ukrainu cīņā par tās teritoriālo suverenitāti un brīvību. Ukraina ir demokrātiska Eiropas valsts, jo tā cīnās par mūsu – demokrātisko valstu – kopīgajām vērtībām. Eiropa bez Ukrainas nav pilnvērtīga, tādēļ uzskatām, ka Ukrainai ir jāpiešķir ES kandidātvalsts statuss,” sacīja Valsts prezidents.

E. Levits arī pauda augstu novērtējumu ASV šīs dienas paziņojumam par to, ka tā veiks iemaksu TJI Investīciju fondā. “Tas ir apliecinājums tam, ka ASV ir ieinteresēta TJI reģiona attīstībā un ka mūsu transatlantiskās saites ir stipras,” sacīja Valsts prezidents.

Tāpat E. Levits atzīmēja, ka lielu interesei par TJI izrāda arī Japāna un Apvienotā Karaliste, kas šīs dienas samitā piedalījās attālinātā formātā.

Valsts prezidents pasniedza oficiālo TJI karogu Rumānijas prezidentam Klausam Verneram Johannisam (Mr Klaus Werner Iohannis), tādējādi simboliski apliecinot Rumānijas gatavību 2023. gadā rīkot astoto TJI samitu un piekto Biznesa forumu.

20.06.2022. Trīs jūru samits Rīgā

Informācijai:

Trīs jūru iniciatīvas samitu 20. jūnijā Rīgā atklāja Valsts prezidents Egils Levits. Tā laikā notika TJI dalībvalstu vadītāju un iniciatīvas stratēģisko partneru (ASV, Vācijas un Eiropas Komisijas) diskusija, pēc kuras tika aizvadīta preses konference.

Paralēli samitam 20. un 21. jūnijā Hanzas peronā notiek Biznesa forums, kur noris augsta līmeņa valstu, starptautisku institūciju un uzņēmumu pārstāvju diskusijas. Biznesa foruma dalībnieku vidū ir Starptautiskā Valūtas fonda (SVF), Eiropas Komisijas, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas, Eiropas Investīciju bankas, Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas, Japānas Starptautiskās sadarbības bankas, ASV Attīstības finanšu korporācijas, Latvijas Bankas, Ziemeļu investīciju bankas, TJI Investīciju fonda, kā arī uzņēmumu Amber Infrastructure Group, ORLEN, Rolls Royce, Atkins, Google, LMT, MikroTik un Greenergy pārstāvji. Biznesa forumu 20. jūnijā atklāja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un SVF vadītāja Kristalina Georgjeva (Kristalina Georgieva).

TJI samitu un Biznesa forumu organizē Valsts prezidenta kanceleja sadarbībā ar Ārlietu ministriju un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru.

Vairāk informācijas, tai skaitā tiešraides no publiskajām samita un Biznesa foruma norisēm: https://3seas.eu/.

Trīs jūru iniciatīva ir dibināta 2016. gadā pēc Polijas un Horvātijas prezidentu iniciatīvas. To veido 12 Eiropas Savienības dalībvalstis starp Baltijas, Melno un Adrijas jūrām: Latvija, Austrija, Bulgārija, Horvātija, Čehija, Igaunija, Ungārija, Lietuva, Polija, Rumānija, Slovākija un Slovēnija. Partneru statusā samitos piedalās ASV, Vācija un Eiropas Komisija. Līdz šim notikuši seši Trīs jūru samiti: Horvātijā, Polijā, Rumānijā, Slovēnijā, Igaunijā un Bulgārijā. Septītais nupat noslēdzās Latvijā, bet astotais samits 2023. gadā gaidāms Rumānijā.