Edgars Rinkēvičs
kopbilde

Cienītās dāmas un godātie kungi!

Jaunuzņēmumu dibinātāji!

Investori!

Labvakar!

Paldies par pagodinājumu, uzaicinot piedalīties “Latvian Startup Awards” (Latvijas jaunuzņēmumu balva) pasniegšanas ceremonijā! Prieks redzēt tik daudz klātesošo šajā ceremonijā! Jūs vieno vēlme radīt inovācijas, sasniegt vairāk un uzlabot Latvijas nākotni. Klātesošie uzņēmumi maina daudzas nozares un ir pierādījums tam, ka mums ir, ar ko lepoties. Mums ir nepieciešams vairāk šādu labu piemēru.

Nav jau grūti vienoties par darāmo. Realizēt plānus bieži vien ir daudz sarežģītāk. Es saprotu, ar kādiem izaicinājumiem saskaras jūsu uzņēmumi. Gan finansējuma problēmas, kvalificētu darbinieku trūkums, sarežģītas normatīvās prasības, kā arī uzņēmuma paplašināšana. Taču jūsu darbs ir svarīgs, it īpaši no valsts konkurētspējas viedokļa, kas, protams, interesē ikvienu. Tādēļ aicinu jūs būt drosmīgiem savos sapņos un spēt aizraut ar savu izdomu arī citus uzņēmējus.

Japāņiem ir tāds jēdziens kā ‘ikigai’ jeb “esības jēga”. Lai to sasniegtu un saprastu dzīves jēgu, dzīve ir jāvelta tam, lai:

1) atrastu nodarbi, kas padodas;

2) atrastu nodarbi, kas dod ienākumus;

3) atrastu nodarbi, kas ir noderīga apkārtējiem;

4) atrastu nodarbi, kas tev patīk.

Esmu pārliecināts, ka daudzi jaunuzņēmumu dibinātāji iesaistās jaunos, riskantos projektos tieši tādēļ, ka to veiksmes gadījumā ieguvēji būs visi. Mēs visi varam nosaukt vairākus uzņēmumus, kas ir uzlabojuši mūsu ikdienas dzīvi. Piemēram, “Naco Technologies”, kas ražo nanopārklājumu, tādējādi piedaloties “zaļajā ūdeņraža revolūcijā”. “Aerones”, kura robotikas risinājumi ir padarījuši vēja ģeneratoru apkalpošanu krietni vienkāršāku. “Giraffe360”, kas ir mainījuši to, kā strādā mājokļu tirgus. Un viņi tādi nav vienīgie. Starp citu, es pats esmu viesojies “Giraffe360” un varu jums apliecināt, ka tas, pie kā viņi strādā, ir patiesi apbrīnojami. Nevaru apsolīt, ka manos spēkos būs viesoties ikvienā no šovakar sastopamajiem uzņēmumiem, taču apsolu – darīšu, cik spēšu.

Cilvēki runā, ka jaunuzņēmuma dibinātājus var nekavējoties atpazīt pēc tā, ka viņi vienmēr ir gatavi stāstīt par savu ideju pirmajās trīs minūtēs pēc iepazīšanās ar jums. Nekavēsim laiku, ķersimies klāt pasniegšanai.

Vēlreiz apsveicu visus uzvarētājus un nominantus. Neviena no astoņām kategorijām nav vairāk vai mazāk svarīga – visām balvām ir vienāds svars. Es nešauboties iedotu pa balvai visiem nominantiem, jo jūs esat tie pārmaiņu nesēji, kas rada jauno – tas nekad nenāk viegli.

Taču man bija jāizvēlas kategorija, kurā pasniegt balvu. Un mani visvairāk ieinteresēja kategorija “Ietekme”, jo tajā sacentās jaunuzņēmumi, kas ir apņēmības pilni reāli palīdzēt atrisināt planetāra mēroga problēmas un atvieglot cilvēces pastāvēšanu. Arī mans darbs ir veltīts apkārtējiem.

Uzvarētājs šajā kategorijā ir “Cellbox Labs”. Apsveicu dibinātājus Gati Mozoļevski, Artūru Ābolu un Robertu Rimša! Jūsu tehnoloģija ir apbrīnojama, jo tā ne tikai paātrinās, bet arī vienkāršos jaunu medikamentu izstrādi.

Valsts prezidents sarokojas ar Cellbox Labs pārstāvjiem
08.09.2023. Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča dalība pasākuma “Startup Day 2023” svinīgās apbalvošanas ceremonijā “Latvian Startup Awards”