Ārlietas Egils Levits
Egils Levits

Ekselences, dārgie kolēģi!

Es pateicos Nīderlandes Karalistei par šī pasākuma rīkošanu, kas veltīts mediju brīvībai – vienam no demokrātiskas sabiedrības pīlāriem. Lai gan vārda brīvība kā universālas cilvēktiesības ir jāievēro un jāaizsargā visām valstīm, globālie ziņojumi un brīvības indeksi rāda satraucošu ainu – mediju brīvība samazinās un vardarbība pret žurnālistiem pieaug.

Mēs esam pateicīgi par brīvu un plurālistisku mediju neaizstājamo lomu, sniedzot starptautiskajai sabiedrībai patiesu un savlaicīgu informāciju. Tai pašā laikā mēs turpinām zaudēt desmitiem žurnālistu dzīvību karadarbības zonās. Viņi varonīgi ziņo par represīvo režīmu pastrādātajiem noziegumiem un pārkāpumiem.

Dārgie kolēģi!

Latvija aizstāv vārda brīvību ar dažādiem praktiskiem pasākumiem.

Pirmkārt, mēs sniedzam palīdzību, lai nodrošinātu Ukrainas neatkarīgo mediju nepārtraukto darbu kara apstākļos. Otrkārt, vairākas Krievijas neatkarīgo mediju organizācijas un žurnālisti, kuri pakļauti represiju un cenzūras draudiem, ir pārcēlušies uz Latviju. Līdzīgu soli veica arī tādu mediju kā “Radio Brīvā Eiropa / Radio Brīvība” un Deutsche Welle Maskavas biroji. Mūsu pilsoniskās sabiedrības izveidotais un Latvijas valdības atbalstītais Media Hub Riga sniedz praktisku palīdzību briesmās nonākušajiem žurnālistiem.

Iestājoties par vārda brīvību un mediju plurālismu, mums ir jāiegulda arī mūsu pašu noturībā. Mūsu tiešsaistes informācijas videi jābūt brīvai, atvērtai un iekļaujošai. Tai pašā laikā tai jābūt drošai, aizsargātai un noturīgai pret autoritāro pretinieku naidīgām manipulācijām. Tāpēc Latvija kopā ar Kanādu un Aliansi par demokrātijas drošību vada apvienību par informācijas integritāti, lai cīnītos pret dezinformācijas izplatīšanos.

Es novēlu jums auglīgas diskusijas Nīderlandē. Stiprināsim mūsu centienus aizsargāt demokrātiju, izmantojot vārda brīvību, mediju daudzveidību un veselīgu informācijas telpu!