Edgars Rinkēvičs
05.04.2024. Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča tikšanās ar Latvijas Bankas vadību

5. aprīlī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Rīgas pilī tikās ar Latvijas Bankas prezidentu Mārtiņu Kazāku, prezidenta vietnieci Santu Purgaili, padomes locekli Kristīni Černaju-Mežmali un Ģenerālsekretariāta vadītāju Andri Strazdu. Tikšanās laikā puses pārrunāja banku pakalpojumu pieejamību, kā arī kritisko finanšu pakalpojumu nodrošināšanu krīzes gadījumā un kreditēšanas situāciju aizsardzības industrijā.

Valsts prezidents pauda nostāju, ka šobrīd ir svarīga Latvijas Bankas aktīva rīcība, izvērtējot nepamatotus ierobežojumus finanšu pakalpojumu pieejamībai, piemēram, kontu atvēršanai, maksājumu veikšanai un kredītu izsniegšanai. E. Rinkēvičs aicināja Latvijas Banku sadarbībā ar citām atbildīgajām institūcijām aktīvi strādāt, lai izmantotu visus iespējamos instrumentus un veidotu atbilstošu regulējumu finanšu pakalpojumu pieejamībai, īpaši Latvijas reģionos, vienlaikus mazinot šķēršļus zema riska darbībām.

“Ņemot vērā ģeopolitiskos riskus, nevaram atļauties, ka mūsu banku sektors strādā attālināti vai pakalpojumi ir pieejami tikai dažviet Latvijā. Tas bremzē mazo un vidējo uzņēmējdarbību Latvijas reģionos, jo bieži vien dažādus uzņēmējdarbības finansēšanas jautājumus nevar atrisināt attālināti, neesot banku filiālēm uz vietas. Finanšu sektors var būtiski veicināt Latvijas konkurētspēju. Tādēļ uzskatu, ka šo var un ir nepieciešams risināt ar regulējuma instrumentiem, dodot komercbankām konkrētus uzstādījumus, piemēram, pēc noteiktiem principiem aptverot komercbanku reģionālo filiāļu tīklu visā Latvijā,” pēc tikšanās pauda Valsts prezidents E. Rinkēvičs.

Tikšanās laikā Latvijas Banka sniedza informāciju par ietekmi uz Latvijas ekonomiku, ja Latvija pilnībā pārtrauc tirdzniecību ar Krieviju. E. Rinkēvičs aicināja Latvijas Banku atbalstīt nozares ar savu analītiku, tādējādi palīdzot veicināt uzņēmējdarbības uzsākšanu jaunos eksporta tirgos.

E. Rinkēvičs un M. Kazāks arī pārrunāja kritisko finanšu pakalpojumu nodrošinājumu krīzes gadījumā. Puses bija vienisprāt, ka ir jāveicina arī banku pakalpojumu pieejamība aizsardzības industrijai.

05.04.2024. Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča tikšanās ar Latvijas Bankas vadību