Ārlietas Edgars Rinkēvičs
28.09.2023. Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča darba vizīte Somijas Republikā. Tikšanās ar Somijas Republikas prezidentu Sauli Nīnisti.

28. septembrī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs darba vizītē apmeklēja Somijas galvaspilsētu Helsinkus, kur tikās ar Somijas Republikas prezidentu Sauli Nīnisti (Sauli Niinistö), premjerministru Peteri Orpo (Petteri Orpo) un Somijas parlamenta pirmo vicespīkeri Paulu Risiko (Paula Risikko).

Tikšanās laikā ar Somijas augstākajām amatpersonām Valsts prezidents E. Rinkēvičs pārrunāja abu valstu sadarbības padziļināšanu, īpaši drošības un ekonomikas jomās divpusējos un daudzpusējos formātos. “Latviju un Somiju vieno teicamas divpusējās attiecības, kopīga izpratne un intereses reģiona drošībā un labklājībā. Somija ir starp Latvijas nozīmīgākajiem tirdzniecības partneriem, kas ir labs pamats turpmākam divpusējās tirdzniecības un investīciju pieaugumam. Prieks, ka ir izveidotas starpparlamentu sadarbības grupas gan Latvijas, gan Somijas parlamentos,” vizītes laikā uzsvēra Valsts prezidents.

Darba vizītes laikā E. Rinkēvičs pauda Latvijas interesi turpināt sadarbību ar Somiju bioekonomikas, enerģētikas, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju, digitālajā, pētniecības un inovāciju, kā arī tūrisma nozarēs. “Mēs esam atvērti turpmākām Somijas investīcijām, kas ienāks Latvijā,” akcentēja Valsts prezidents. Tāpat tika pārrunāta Somijas un Baltijas valstu sadarbība dabasgāzes un elektroenerģijas tirgus jomā.

Sarunās tika skarts arī jautājums par Krievijas karu pret Ukrainu. E. Rinkēvičs pauda nostāju, ka sankciju efektīva īstenošana pret Krieviju, kā arī to apiešanas novēršana, joprojām ir galvenā prioritāte.

Runājot par reģiona drošību, Valsts prezidents E. Rinkēvičs atzina, ka Somijas pievienošanās NATO ir ievērojami veicinājusi Baltijas jūras reģiona un alianses drošību. Valsts prezidents pauda cerību, ka arī Zviedrija drīzumā tiks uzņemta NATO. Vienlaikus E. Rinkēvičs norādīja, ka Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm ir cieši jākoordinējas reģionālās drošības un NATO darba kārtības jautājumos. Tika pārrunāts arī jautājums par Somijas iespējām pievienoties NATO atturēšanas un aizsardzības iniciatīvām Latvijā.

E. Rinkēvičs Somijas amatpersonas informēja, ka turpina pastiprināties Krievijas atbalstītā Baltkrievijas migrācijas instrumentalizācija uz Latvijas robežas. Tādēļ ir jāsaglabā politiskais spiediens uz Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā, tostarp sankciju politika. Turklāt hibrīddraudu aspekti jāiekļauj visās NATO un valstu militārajās un krīzes mācībās.

Vizītes laikā Helsinkos Valsts prezidentam notika intervija ar laikraksta Helsingin Sanomat žurnālistu.

28.09.2023. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs darba vizītes laikā Helsinkos tiekas ar Somijas Republikas prezidentu Sauli Nīnisti (Sauli Niinistö)
28.09.2023. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs darba vizītes laikā Helsinkos tiekas ar Somijas parlamenta pārstāvjiem
28.09.2023. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs darba vizītes laikā Helsinkos tiekas ar Somijas Ministru prezidentu Peteri Orpo (Petteri Orpo)
VIDEO: