Ārlietas Egils Levits
16.05.2023. Valsts prezidents Egils Levits tiekas ar Čehijas prezidentu Petru Pavelu

16. maijā Reikjavīkā Valsts prezidents Egils Levits tikās ar Čehijas prezidentu Petru Pavelu (H. E. Mr Petr Pavel), lai pārrunātu Eiropas drošības jautājumus un it sevišķi aktuālo situāciju Ukrainā. Abi prezidenti bija vienisprātis, ka nepieciešams stiprināt militāro atbalstu Ukrainai.

Sarunas sākumā P. Pavels apsveica Latviju ar uzvaru pār Čehijas valstsvienību Pasaules čempionātā hokejā Rīgā vakar, 15. maijā.

Čehijas prezidents pauda gandarījumu par Latvijas skaidro, konsekvento nostāju un sniegto visa veida atbalstu Ukrainai.Rietumu pasaulei ir jāpalīdz Ukrainai uzvarēt šajā karā, kas ir cīņa ne vien par Ukrainas brīvību, bet arī par visas demokrātiskās pasaules vērtībām,” uzsvēra E. Levits.

Abi prezidenti bija vienisprātis, ka Rietumu sabiedrībās nedrīkst pieļaut t. s. “kara nogurumu”.

Valsts prezidents arī uzsvēra: “Līdz ar Ukrainas uzvaru jāpanāk, ka Krievija ilgtermiņā nerada apdraudējumu Eiropai.”

Tāpat E. Levits norādīja, ka nepieciešams nodrošināt Krievijas atbildību par agresijas noziegumu pret Ukrainu, izveidojot starptautisku ad hoc tribunālu. Ir jāstrādā, lai šāda tribunāla izveidei panāktu atbalstu globālā līmenī, it sevišķi uzrunājot t. s. “Globālo Dienvidu” valstis.

Latvijas un Čehijas prezidenti pārrunāja arī š. g. jūlijā gaidāmo NATO samitu Viļņā. E. Levits uzsvēra, ka nepieciešams izstrādāt konkrētu plānu, kā Ukraina varēs pievienoties NATO. Nepietiek vairs ar runāšanu par to, ka “NATO durvis ir vaļā”, kas tiek teikts jau 15 gadu, norādīja Valsts prezidents.

Šī bija pirmā E. Levita tikšanās ar P. Pavelu kopš P. Pavela stāšanās amatā 2023. gada janvārī. Jāpiemin, ka PPavels no 2015. līdz 2018. gadam bija NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, bet pirms tam – Čehijas armijas ģenerālštāba priekšnieks.

16.05.2023.-17.05.2023. Valsts prezidents Egils Levits piedalās Eiropas Padomes dalībvalstu samitā Reikjavikā