Ārlietas Egils Levits
25.11.2022. Valsts prezidents Egils Levits piedalās starptautiskā simpozijā "Ideja par Eiropu" Kauņā. Foto autors: Ilmārs Znotiņš.

Valsts prezidents Egils Levits šodien piedalījās starptautiskajā simpozijā “Ideja par Eiropu” Kauņā, kur uzsvēra, ka Eiropu un ideju par to raksturo trīs pamatelementi – politiskā sistēma, t.i. konstitucionālā demokrātija ar visām tās vērtībām, kultūra, kas veidojusies vairāk nekā 2000 gadu laikā, un subjektīvā ģeogrāfija, ko bieži Eiropas vēsturē ir mainījusi politiskā situācija.

“Arī šobrīd redzam, ka Eiropas subjektīvā ģeogrāfija mainās līdz ar Krievijas karu Ukrainā, vēl spēcīgāk izgaismojot Eiropu, ideju par to un piederību tai kā vērtību,” atzīmēja Egils Levits.

Valsts prezidents norādīja, ka šobrīd arī nelielas valstis var ietekmēt politisko situāciju un subjektīvo ģeogrāfiju: “Eiropas politikas gravitācijas centrs šobrīd novirzījies Austrumu virzienā, kur liela loma Krievijas izraisītā kara laikā ir Bukarestes devītnieka (B9) jeb NATO Austrumu flanga valstīm.” Pēc E. Levita teiktā, minētās valstis ir izrādījušas līderību gan aktīvi daloties ar savu realitātes redzējumu, gan piedāvājot idejas krīzes risinājumiem. “Mēs visi esam pieredzējuši to, kā Eiropā panākt vienprātību, balstoties uz šo redzējumu,” teica E. Levits.  

Valsts prezidents simpozijā arī uzsvēra, ka ideja par Eiropu nemitīgi attīstās un izplešas un ka Eiropas vērtība šodienas pasaulē tikai pieaug. “Eiropā ir krīzes, bet ideja par Eiropu nepiedzīvo krīzi,” tā E. Levits.

Valsts prezidents Egils Levits pateicās par iespēju runāt starptautiskajā simpozijā “Ideja par Eiropu”, kas tiek rīkots Kauņas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros, un aicināja 2027. gadā apmeklēt Eiropas kultūras galvaspilsētu Liepāju. Viņš norādīja, ka starp Kauņu un Liepāju pastāv interesanta saite – abas pilsētas savulaik ir pildījušas pagaidu galvaspilsētas lomu dažādu vēsturisko apstākļu dēļ.

Diskusijas ieraksts: https://twitter.com/i/broadcasts/1lDxLnwMWXoGm  

25.11.2022. Valsts prezidenta Egila Levita, Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas, Rumānijas prezidenta Klausa Vernera Johannisa un Polijas prezidenta Andžeja Dudas tikšanās Kauņā