Š.g. 7.-9. decembrī Latviju valsts vizītē apmeklēs Igaunijas prezidents Arnolds Rītels un Ingrīda Rītelas kundze. Igaunijas prezidentu vizītē pavadīs četri ministri – ekonomikas un komunikāciju ministrs Edgars Savisārs, zinātnes un izglītības ministre Maile Repsa (Mailis Reps), reģionālo lietu ministrs Jāns Einapū, vides aizsardzības ministrs Villu Reiljans, – valsts sekretārs Heiki Lots, kā arī Igaunijas Bruņoto spēku komandieris viceadmirālis Tarmo Kouts un Igaunijas Bankas prezidents Andres Lipstoks. Prezidentu vizītē pavadīs arī 14 Igaunijas uzņēmēju delegācija, kuru vadīs Igaunijas tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Tomas Lumans.

 

 

IGAUNIJAS REPUBLIKAS PREZIDENTA ARNOLDA RĪTELA (ARNOLD RüüTEL) UN INGRĪDAS RĪTELAS (INGRID Rüütel) KUNDZES VALSTS VIZĪTE LATVIJĀ

2005.GADA 7.-9.DECEMBRIS

 

Žurnālistus, kuri vēlas atspoguļot vizīti, lūdzam pieteikt akreditāciju līdz pirmdienai, 5.decembrim, plkst. 17:00 VPK Preses dienestā pa tālr. 7092124 vai e-pastu Daina@president.lv!

 

TREŠDIENA, 7.DECEMBRIS

 

Žurnālistu ierašanās VPK Preses centrā līdz plkst.10:40!

 

11:00 Oficiālā sagaidīšanas ceremonija pie Rīgas pils

Latvijas televīzijas tiešraide

Foto, TV iespēja

 

11:10 Oficiālā fotografēšanās un parakstīšanās Goda viesu grāmatā

(Rīgas pils)

Foto, TV iespēja

 

11:15 Abu valstu prezidentu un dzīvesbiedru saruna - Ordeņu apmaiņas ceremonija

(Rīgas pils)

Oficiālais foto, video

 

11:40 Abu valstu prezidentu un delegāciju saruna

(Rīgas pils)

Foto, TV iespēja tikšanās sākumā

 

Žurnālistu ierašanās uz preses konferenci līdz plkst.12:00!

 

12:20 Abu valstu prezidentu kopēja preses konference

(Rīgas pils)

darba valodas latviešu un igauņu

 

13:00 Abu valstu prezidentu kopēja ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa

Foto, TV iespēja

 

13:20 Igaunijas prezidenta tikšanās ar Latvijas Ministru prezidentu Aigaru Kalvīti

(Rīgas Latviešu biedrības nams)

Foto, TV iespēja tikšanās sākumā

Ministru prezidenta rīkotas darba pusdienas

Oficiālais foto, video

 

15:10-15:55 Igaunijas prezidenta tikšanās ar Saeimas priekšēdētāju Ingrīdu Ūdri

(Saeimas nams)

Foto, TV iespēja tikšanās sākumā

 

16:00-16:30 Latvijas-Igaunijas ekonomikas apaļā galda diskusija

-Latvijas prezidentes un Igaunijas prezidenta uzrunas diskusijas sākumā

(Hansabanka, Balasta dambis 1a, 25 stāvs)

Foto, TV iespēja diskusijas sākumā

 

16:35-17:05 Okupācijas muzeja apmeklējums

Foto, TV iespēja

 

17:15 Tikšanās ar igauņu kopienu Latvijā

(Nometņu iela 62)

Foto, TV iespēja

 

20:00 Latvijas prezidentes un Imanta Freiberga kunga rīkotas vakariņas par godi Igaunijas prezidenta un Ingrīdas Rīteles kundzes valsts vizītei Latvijā

(Melngalvju nams)

Oficiālais foto, video

 

CETURTDIENA, 8.DECEMBRIS

 

9:00 Igaunijas prezidenta runa Saeimā

(Saeimas nams)

Foto, TV iespēja

 

09:20 Igaunijas prezidenta tikšanās ar Rīgas mēru Aivaru Aksenoku un Rīgas Domes pārstāvjiem

(Rīgas Domes ēka, Rātslaukums 1, 5. stāvs)

Foto, TV iespēja

 

10:15 SIA “TMB Elements” apmeklējums

(Salaspils novads)

Foto, TV iespēja

 

Jelgavas apmeklējums

 

12:00 Latvijas prezidentes un Igaunijas prezidenta ziedu nolikšanā pie pieminekļa Latvijas Republikas pirmajam prezidentam Jānim Čakstem

Foto, TV iespēja

 

12:15 Latvijas Lauksaimniecības universitātes apmeklējums

- abu valstu prezidentu tikšanās ar pilsētas un universitātes vadību - LUU Goda doktora grāda piešķiršana Igaunijas prezidentam

- Igaunijas prezidenta runa

Foto, TV iespēja

Jelgavas mēra Andra Rāviņa rīkotas darba pusdienas

Oficiālais foto, video

 

15:00 Uzņēmuma “Latvijas keramika A” apmeklējums

(Rīgas iela 67)

 

Došanās atpakaļ uz Rīgu

 

19:00 Izstādes “Setu – silver lining people” atklāšana un Igaunijas vēstnieka Latvijā rīkota pieņemšana

(Rīgas Domes ēka, Rātslaukums 1, 5. stāvs)

Foto, TV iespēja

 

PIEKTDIENA, 9.DECEMBRIS

 

10:00 – 10:45 Igauņu skolas apmeklējums

(Rīga, Atgāzenes iela 26)

Foto, TV iespēja

 

Valsts vizītes noslēgums

Došanās uz Tallinu

 

INGRĪDAS RĪTELAS KUNDZES ATSEVIŠĶĀ PROGRAMMA

 

TREŠDIENA, 7.DECEMBRIS

 

11:50 Tikšanās ar Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvijas Folkloras krātuves pārstāvjiem

-Latvijas folkloras krātuves apmeklējums

-Latvijas folkloras krātuves 80gadei veltītas izstādes apmeklējums

(Latvijas Zinātņu akadēmija)

 

15:05 Tautas tērpu centra “Senā klēts” apmeklējums

(Rīgas Latviešu biedrības nams)

 

15:45 Tikšanās ar Līvu savienības pārstāvjiem

(Kinogalerija, Jauniela 24)

 

 

Ārlietu ministrijas sagatavota informācijas par abu valstu attiecībām (www.mfa.gov.lv)

 

Latvijas un Igaunijas attiecības

[Informācija atjaunota 22.11.2005.]

 

Igaunija ir valsts, ar kuru Latvijai ir tradicionāli cieša sadarbība, kas balstās arī uz abu valstu kopīgo vēsturisko pieredzi un kultūras mantojumu. Latviju un Igauniju vieno ārpolitikas mērķi, kopīga ieinteresētība sadarboties dažādos reģionālās sadarbības formātos (Baltijas valstu trīspusējā sadarbība, astoņu Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbība, Baltijas Jūras Valstu Padome, ES Ziemeļu dimensija, u.c.). Latvijai un Igaunijai kļūstot par ES un NATO dalībvalstīm, tiek izmantota iespēja divpusējā dialogā vairāk uzmanības veltīt viedokļu apmaiņai par aktuālajiem šo institūciju darba kārtības jautājumiem.

 

Latvijas un Igaunijas valsts augstāko amatpersonu dialogs ir regulārs un aktīvs. Sekmīga praktiskā sadarbība ir izveidojusies starp abu valstu nozaru ministrijām, pašvaldībām, nevalstiskajām organizācijām.

 

Līdztekus divpusējiem kontaktiem, Latvijas un Igaunijas sadarbība notiek arī trīspusēji - Baltijas valstu līmenī (Baltijas Ministru Padome, Baltijas Asambleja u.c.), kā arī Baltijas un Ziemeļvalstu formātos (NB8, NB6, Ziemeļu Ministru padome un Ziemeļu padome u.c.), Eiropas Savienības, NATO un citu starptautisko organizāciju ietvaros.

 

Diplomātisko attiecību hronoloģija

 

Latvija un Igaunija diplomātiskās attiecības atjaunoja 1991. gada 6. septembrī.

 

Igaunijas Republikas vēstnieki Latvijā:

 

Leili Utno (Leili Utno), no 29.06.1992.

Tomass Tīvels (Toomas Tiivel), no 22.02.1994.

Juhans Haravē (Juhan Haravee), no 14.04.1998.

Tomass Luks (Toomas Lukk), no 27.08.2002.

 

Latvijas Republikas vēstnieki Igaunijā:

 

Aldis Bērziņš (pilnvarotais lietvedis)

Anna Žīgure, no 03.01.1992. (rezidēja Helsinkos)

Andris Piebalgs, no 31.08.1995.

Gints Jegermanis, no 19.02.1998.

Edgars Skuja, no 14.01.2002.

Rihards Muciņš, no 27.10.2005.

 

Galvenie sadarbības virzieni

 

Kopš abu valstu neatkarības atgūšanas ir izveidota plaša līgumtiesiskā bāze, lai nodrošinātu sekmīgu sadarbību aizsardzības, iekšlietu, tieslietu, kultūras un izglītības jomās, kā arī daudzveidīgus pārrobežu kontaktus. Darbu ir uzsākusi Latvijas un Igaunijas pārrobežu sadarbības veicināšanas starpvalstu komisija, viens no tās svarīgākajiem uzdevumiem ir šīs sadarbības stratēģisko uzdevumu formulēšana.

 

Aizsardzība

 

Latvijas sadarbība ar Igauniju galvenokārt noris Baltijas valstu kopējo militāro projektu ietvaros. Gaisa spēku sadarbība ir saistīta ar kopīgo gaisa telpas monitoringa sistēmu BALTNET, jūras spēku sadarbība turpinās vienotās Baltijas jūras spēku eskadras BALTRON ietvaros, sekmīgi darbojas Baltijas aizsardzības koledža.

 

Ekonomiskā sadarbība

 

Tirdzniecība (pēc LR Centrālās statistikas pārvaldes datiem)

 

2005. gada janvāris - septembris

 

• Eksports:

 

1. Lielbritānija –383 009 536 USD jeb 10.67 % no kopējā Latvijas eksporta

2. Igaunija – 358 168 928 USD jeb 9.98 %

3. Vācija – 356 351 885 USD jeb 9.93 %

4. Lietuva – 354 360 723 USD jeb 9.87%

5. Zviedrija – 296 691 211 USD jeb 8.27 %

 

• Imports:

 

1. Vācija – 775 736 755 USD jeb 13.29% no kopējā importa Latvijā

2. Lietuva – 770 626 218 USD jeb 13.20%

3. Krievijas Federācija – 532 522 492 USD jeb 9.12%

4. Igaunija – 445 507 023 USD jeb 7.63%

5. Baltkrievija – 371 990 456 USD jeb 6.37%

 

Latvijai ir negatīva tirdzniecības bilance ar Igauniju – 87 338 095 USD apmērā.

 

Investīcijas (Latvijas Bankas dati)

 

Uz 2005. gada 1.pusgada beigām Igaunijas uzkrātās tiešās investīcijas Latvijā sastādīja 233.55 MLVL (4.vieta, 8.96% no kopējām uzkrātajām ārvalstu tiešajām investīcijām (FDI) Latvijā)

 

Uz 2005.gada 21.novembri LR Uzņēmumu reģistrā bija reģistrēti 1135 Igaunijas - Latvijas kopuzņēmumi (3.vieta).(Lursoft datu bāze).

 

Lielākie Igaunijas investori Latvijā, MLVL (Lursoft statistika par UR apkopoto informāciju uz 26.10.2005):

 

1. (1.)* Hansapank As (bankas) – 82.04

2. (38.) As Lohmus Haavel & Viisemann (investīciju banka) – 6.40

3. (39.) A. Le Coq A.s (dzērienu ražošana) – 6.38

4. (72.) Stora Enso Timber As (papīrs, iepakojums, kokmateriāli) – 3.22

5. (78.) Spacecom As (dzelzceļš, tranzīts) – 3.02

6. (80.) Merko Ehitus Akciju Sabiedrība (nekustamais īpašums) – 3.00

7. (124.) Aeroc Inter Uab Palinknational As (gāzbetona ražošana) – 1.78

8. (125.) Rakvere Lihakombinaat As (gaļas kombināts) – 1.76

9. (149.) Svalbork Invest (E.Preatoni investīcijas)– 1.42

10. (159.) Neotrust (Rīgas Pasaules tirdzniecības centra administrators)– 1.26

 

* Iekavās norādīta vieta lielāko investoru kopējā rangā

 

Iekšlietas un tieslietas

 

Iekšlietu ministrijai ir izveidojusies cieša sadarbība ar Igaunijas Iekšlietu ministriju narkotiku apkarošanas, organizētās noziedzības apkarošanas un nelegālās migrācijas jomās kā arī cīņā ar autotransporta zādzībām. Sadarbības ietvaros notiek regulāra informācijas apmaiņa, tiek rīkotas savstarpējas tikšanās un veikti kopēji pasākumi.

 

Ugunsdzēsības un glābšanas jomā Iekšlietu ministrijai ir izveidojusies laba sadarbība ar Igaunijas Glābšanas pārvaldi. Ir bijušas kopīgas mācības un darbinieku vizītes attiecīgajās institūcijās. 2002. gada jūnijā stājās spēkā līgums "Par savstarpēju palīdzību katastrofu gadījumos". Līgums paredz abu valstu kompetento iestāžu sadarbību, lai novērstu cilvēku ievainojumus vai bojāeju, kā arī kaitējumu videi. Vienošanās paredz, ka tiek nodrošināta iespēja nepieciešamības gadījumā šķērsot robežu, kā arī paredzēta informācijas apmaiņa par katastrofām vai katastrofu draudiem.

 

Izglītība un kultūra

 

Darbojas trīspusējais līgums par vienotu Baltijas valstu izglītības telpu, daudzi Latvijas jaunieši dodas studēt uz Tartu un Tallinu. Rīgas Ekonomikas augstskola un Juridiskā augstskola piedāvā kvalitatīvu izglītību arī igauņiem un lietuviešiem. Rīgā darbojas Igauņu skola, kurā mācās ap 130 skolēnu. 1995. gadā LU Svešvalodu fakultātē tika izveidota somugru studiju bakalaura programma, kuras ietvaros māca arī igauņu valodu. Sadarbībā ar Igauņu valodas institūtu notiek darbs pie lībiešu valodas ierakstu saglabāšanas un tiek veidota igauņu-latviešu valodas vārdnīca. Valkā un Valgā darbojas Latvijas un Igaunijas institūts, kur bez semināru, konferenču un kultūras pasākumu organizēšanas tiek arī mācīta latviešu un igauņu valoda.

 

Starp Latvijas un Igaunijas Nacionālajām bibliotēkām ir noslēgts līgums, kas Latvijas Nacionālajai bibliotēkai un Latvijas vēstniecībai Igaunijā deva iespēju izveidot izstādes "Latviešu un igauņu literatūra", "Latvija un Tērbatas Universitāte".

 

Valsts mākslas muzeja Rīgā un Adamson-Eric muzeja Tallinā sadarbības rezultātā tika izveidotas vairākas nozīmīgas izstādes, kur tika eksponēti K. Padega, S. Vidberga un L. Liberta darbi. Aktīvi sadarbojas arī Latvijas un Igaunijas Nacionālās operas.

 

Nozīmīgākās vizītes

 

1. Valsts prezidentu līmenī

 

1999. gada 29.-30. augusts Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes- Freibergas darba vizīte Igaunijā

2000. gada 2.-3. maijs Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas valsts vizīte Igaunijā

2001. gada 18. septembris Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vizīte Igaunijā (Baltijas valstu, Polijas un Somijas prezidentu sanāksmes ietvaros)

2002. gada 15.-16. janvāris Igaunijas prezidenta Arnolda Rītela (Arnold Rüütel) darba vizīte Latvijā

2002. gada 5.-7. augusts Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vizīte Igaunijā (Sāremā)

2003. gada 4. septembris Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas un Igaunijas Prezidenta Arnolda Rītela (Arnold Rüütel) vizīte Rēzeknē un Viljandē

2004. gada 20. jūnijs Igaunijas Prezidenta Arnolda Rītela (Arnold Rüütel) vizīte Latvijā (Cēsu kauju 85. gadskārtas piemiņas pasākums).

2004. gada 27. jūnijs Igaunijas Prezidenta Arnolda Rītela (Arnold Rüütel) vizīte Latvijā (Pasaules igauņu dienas Rīgā)

2004. gada 4. jūlijs Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vizīte Igaunijā (Dziesmu un deju svētki)

2005. gada 7. maijs Igaunijas prezidenta Arnolda Rītela (Arnold Rüütel) vizīte Latvijā (3+1 Baltijas valstu prezidentu un ASV prezidenta Dž.Buša tikšanās Rīgā)

 

2.Valdību vadītāju līmenī

 

1999. gada 7. janvāris Latvijas Republikas Ministru prezidenta Viļa Krištopana darba vizīte Igaunijā

1999. gada 7. maijs Igaunijas Republikas Ministru prezidenta Marta Lāra (Mart Laar) darba vizīte Latvijā

2003. gada 16. maijs Igaunijas Republikas Ministru prezidenta Juhana Partsa (Juhan Parts) darba vizīte Latvijā 2003. gada 23.-24. augusts Latvijas Republikas Ministru prezidenta Einara Repšes vizīte Igaunijā

2003. gada 16. septembris Igaunijas Republikas Ministru prezidenta Juhana Partsa (Juhan Parts) vizīte Latvijā (ES referenduma kampaņas ietvaros)

2004. gada 7. aprīlis Latvijas Republikas Ministru prezidenta Induļa Emša darba vizīte Igaunijā

2004. gada 4. oktobris Igaunijas Republikas Ministru prezidenta Juhana Partsa (Juhan Parts) vizīte Latvijā (Baltijas Ministru padomes premjerministru tikšanās ietvaros)

2005. gada 29. janvāris Igaunijas Republikas Ministru prezidenta Juhana Partsa (Juhan Parts) vizīte Latvijā

2005. gada 20. maijs Igaunijas Republikas Ministru prezidenta Andrusa Ansipa (Andrus Ansip) vizīte Latvijā (Igaunijas dienas Latvijā; 3 Baltijas valstu premjerministru diskusija par finanšu perspektīvu)

2005. gada 27.-28. septembrī Latvijas Republikas Ministru prezidenta Aigara Kalvīša vizīte Kuresārē (Igaunijā) (Baltijas Ministru padomes premjerministru tikšanās ietvaros)

 

*Regulāri notiek Latvijas un Igaunijas valdību vadītāju tikšanās dažādos daudzpusējos formātos (Baltijas Ministru Padome, NB6, NB8, Eiropas Savienība u.c.)

 

3. Parlamentu vadītāju līmenī

 

1999. gada 25.-26. janvāris Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Jāņa Straumes oficiālā vizīte Igaunijā

1999. gada 20.-23. oktobris Igaunijas parlamenta Riigikogu priekšsēdētāja Tomasa Savi (Toomas Savi) vizīte Latvijā

2003. gada 15. septembris Igaunijas parlamenta Riigikogu priekšsēdētājas Enes Ergmas (Ene Ergma) darba vizīte Latvijā

2004. gada 4.-7. jūlijs Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājas Ingrīdas Ūdres vizīte Igaunijā

2005. gada 31. oktobris – 3. novembris Igaunijas parlamenta Riigikogu priekšsēdētājas Enes Ergmas (Ene Ergma) oficiālā vizīte Latvijā

 

*Regulāri notiek Latvijas un Igaunijas parlamenta vadītāju tikšanās dažādos daudzpusējos formātos

 

Ārlietu ministru līmenī

 

2000. gada 9.-10. aprīlis Latvijas Republikas ārlietu ministra Induļa Bērziņa darba vizīte Igaunijā

2001. gada 12.-13. nov. Igaunijas Republikas ārlietu ministra Tomasa Hendrika Ilvesa (Toomas Hendrik Ilves) oficiālā vizīte Latvijā

2002. gada 11. februāris Igaunijas Republikas ārlietu ministres Kristīnes Ojulandes (Kristiina Ojuland) vizīte Latvijā (dalība 3+1 tikšanās ar Vācijas ārlietu ministru J.Fišeru)

2002. gada 13. novembris Latvijas Republikas ārlietu ministres Sandras Kalnietes darba vizīte Igaunijā

2004. gada 19. aprīlis Latvijas Republikas ārlietu ministra Riharda Pīka darba vizīte Igaunijā

2004. gada 3. augusts Latvijas Republikas ārlietu ministra Arta Pabrika darba vizīte Igaunijā (Pērnava)

2004. gada 1. decembris Latvijas Republikas ārlietu ministra Arta Pabrika vizīte Igaunijā (Pērnava) (3+1 Baltijas valstu un Vācijas ārlietu ministru tikšanās)

2005. gada 11. marts Igaunijas Republikas ārlietu ministra Reina Langa (Rein Lang) vizīte Latvijā (3 Baltijas valstu ĀM neformāla tikšanās)

2005. gada 6. maijs Igaunijas Republikas ārlietu ministra Urmasa Paeta (Urmas Paet) vizīte Latvijā (dalība LATO konferencē)

2005. gada 28. septembris Igaunijas Republikas ārlietu ministra Urmasa Paeta (Urmas Paet) darba vizīte Latvijā (LNO atjaunošanas 10. gadadienas koncerta apmeklējums, kopīga Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas ĀM preses konference par ES paplašināšanos)

 

*Regulāri notiek Latvijas un Igaunijas ārlietu ministru tikšanās dažādos daudzpusējos formātos

 

Noslēgtie līgumi

 

Kopš abu valstu neatkarības atgūšanas ir izveidota plaša līgumtiesiskā bāze, lai nodrošinātu sekmīgu sadarbību aizsardzības, iekšlietu, tieslietu, kultūras un izglītības jomās, kā arī daudzveidīgus pārrobežu kontaktus.

 

Datubāze ar informāciju par divpusējiem līgumiem:

http://www.am.gov.lv/lv/Arpolitika/bilateral/

 

Datubāze ar informāciju par daudzpusējiem līgumiem:

http://www.am.gov.lv/lv/Arpolitika/multilateral/

 

Saite par Igaunijas Republiku

Igaunijas Republikas Ārlietu ministrija http://www.vm.ee

 

Saistītas tēmas

Vaira Vīķe-Freiberga