Egils Levits
vizuālis

18. novembrī, Latvijas Republikas proklamēšanas 103. gadadienā, Valsts prezidenta kanceleja sadarbībā ar VSIA “Latvijas Koncerti” rīko svētku koncertus Latvijas novados – Kandavā, Saulkrastos, Viļakā, Viesītē, Slampē un Rīgā. Koncertus Latvijas reģionos varēs apmeklēt tā sauktajā “zaļajā režīmā”, ievērojot valstī noteiktos piesardzības pasākumus. Savukārt koncerta ierakstu no Rīgas pils varēs skatīties Latvijas Televīzijas 1. kanālā un https://replay.lsm.lv/lv/tiesraide/visiem plkst. 18.00.

Rīgas pilī notiks režisora Reiņa Suhanova veidots koncerts “Mēs esam tev līdzās”. Koncertā piedalīsies Rīgas kamerkoris “Ave Sol” un diriģents Andris Veismanis, Reinis Jaunais (ģitāra), Evelīna Jēkabsone (klavieres), Jānis Šipkēvics (klavieres, balss), grupas “Carnival Youth” un “Tautumeitas”, Goran Gora (balss, ģitāra), Gints Smukais (ģitāra), DJ Monsta, Mihails Čuļpajevs (tenors), Mārtiņš Zilberts (klavieres), stāstnieks Raimonds Celms. Scenārija autors Mārtiņš Meiers.

Koncertā kopā ar mūziķiem būs redzami arī seši jaunieši – Valsts prezidenta kancelejas konkursa “Es – Latvijas nākotnes veidotājs” laureāti, kuri, iztēlojoties sevi Valsts prezidenta amatā, teiks svētku uzrunu Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā: Emma Roze Bekiča, Rūdolfs Indrēvics, Terēze Stepiņa, Nikola Princova, Alberts Smilktens, Edvards Kristiāns Kozlovs.

Koncerta noslēgumā ap plkst. 19.20 izskanēs Valsts prezidenta Egila Levita svētku uzruna.

Koncerta ieraksts no Rīgas pils būs skatāms Latvijas Televīzijas 1. kanālā un visiemltv.lv plkst. 18.00, kā arī klausāms Latvijas Radio kanālos LR1 un LR3 plkst. 18.30.

Kandavas Kultūras namā plkst. 17.30 uzstāsies komponists un pianists Kārlis Lācis, kopā ar aktieriem Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu un Kasparu Znotiņu.

2013. gada novembrī, kad tika izdots komponista Kārļa Lāča jaunais studijas albums “Mežā” ar 13 dziesmām, kam tekstu radījusi dzejniece Māra Zālīte, komponists sacīja, ka tās visas ir akustisks vēstījums par mīlestību. Viņš savā mūzikā ne pirmoreiz pievērsies latvietības tematikai, to papildinot ar dabas spēka apjautu, aizplīvurotu vēstījumu un centieniem ielūkoties ārkārtīgi plašajā un neizdibināmajā sievietes iztēles pasaulē. Līdzās dziesmām no albuma “Mežā”, kas 2013. gadā saņēma laikraksta “Diena” Gada balvu kultūrā, programmā tematiski iekļaujas arī teātra mūzika, ko Kārlis Lācis komponējis izrādēm “Marija Stjuarte” un “Romeo un Džuljeta”.

Vakara muzikālo audumu atslogos dzejas rindas. Līdzās pieredzes bagātajiem meistariem kā Aivars Neibarts un Viljams Šekspīrs, pretim liekot mūsdienu dzejnieku laikmeta izjūtu šodien tapušās vārsmās. Klāva Elsberga un Jāņa Baltvilka balvu ieguvēja Marta Pujāta teksti savīsies ar viņa laikabiedra, dzejnieka un kritiķa Arta Ostupa darbiem, kā arī ar rindām no šī gada Ojāra Vācieša literārās prēmijas laureāta Ivara Šteinberga debijas krājuma “Strops”.

Bezmaksas ielūgumus uz valsts svētku koncertu var saņemt Kandavas Kultūras nama kasē. Ielūgumu skaits ierobežotā daudzumā.

Viļakas Valsts ģimnāzijas sporta zālē plkst. 18.00 svētku koncertu ieskandinās vokālā grupa “Framest”. Sajūsminājusi un aizkustinājusi klausītājus arī tālu aiz dzimtās zemes robežām, tostarp Ķīnā un Vācijā, arī Jāpanā, Krievijā un citviet, šī dažnedažādos žanros sadziedājusies četrotne īpaši saista ar savu oriģinālo skatījumu uz latviešu mūziku. Tieši tā goda vietā likta arī šajā svinīgajā koncertprogrammā, kur latviešu tautasdziesmu melodijas savijas ar leģendārām dziesmām no Raimonda Paula un Zigmāra Liepiņa daiļrades. “Dāvāja Māriņa” un “Papu, saki mammai pats”, “Kūko, kūko, dzeguzīte” un “Tā es tevi mīlēšu”, arī “Es atnācu uguntiņu”, “Tomēr jāpadomā” un vēl daudz citu dziesmu, kas īpaši rezonē ar katru no mums. “Framest” tās ietonējis džezīgās krāsās, papildinājis ar tautas mūzikas intonācijām un saistošiem skatuviskiem elementiem, ļaujot aizmirsties no ikdienas, gremdēties atmiņās, sapņot, baudīt un svinēt.

Ieejas kartes pasākuma apmeklētājiem – Viļakas, Medņevas un Žīguru kultūras iestādēs. Vietu skaits ierobežotā daudzumā.

Saulkrastu Kultūras namā “Zvejniekciems” plkst. 17.00 pie daudzveidīgos žanros rūdītā azartiskā kamerorķestra Sinfonietta Rīga diriģenta pults stāsies harizmātiskais Ainārs Rubiķis, kura ikdiena paiet prestižās Berlīnes Komiskās operas muzikālā vadītāja amatā. Uz skatuves viņiem pievienosies arī vairāki solisti, tostarp izsmalcinātais soprāns Evija Martinsone un emocionālais vijolspēles talants Daniils Buljevs. Skanēs Georga Pelēča romantiski gaišā partitūra “Plaukstošais jasmīns” un Pētera Butāna dzirkstošā “Brīvdienu mūzika”, Selgas Mences sniegotu un ģimenisku Ziemassvētku iedvesmotā “Bērnības zeme” un viņas kādreizējā studenta Jēkaba Jančevska elegantais “Florences valsis”, kā arī lappuses no mūsu klasiķu – Jāzepa Vītola un Emīla Dārziņa daiļrades, tostarp “Melanholiskais valsis”.

Bezmaksas ielūgumus uz valsts svētku koncertu var saņemt kultūras namā “Zvejniekciems” un Saulkrastu Tūrisma informācijas centrā. Ielūgumu skaits ierobežotā daudzumā.

Viesītes Kultūras pilī plkst. 16.00 skanēs latviešu iemīļotā komponista Jāņa Lūsēna dziesmas aranžējumos bigbendam, ko radījis Latvijas Radio bigbenda vadītājs Kārlis Vanags. Lūsēna fanu pulkā ir gan popmūzikas cienītāji, gan tie, kuri uzticīgi klasikai – viņa akadēmiskā izglītība, profesionalitāte, melodiju skaistums un izteiksmes demokrātiskums ir tuvs kā profesionāļiem, tā arī vienkāršiem klausītājiem. Komponistam ir tuva latviešu dzejas klasika, tajā jaušamais latviskums un romantiskā pasaules izjūta.

Koncertā dziedās Zigfrīds Muktupāvels, kura neatkārtojamajai balsij Jānis Lūsēns vairākkārt uzticējis galvenās lomas savos skatuves uzvedumos, kā arī šarmantā dziedātāja Aija Vītoliņa. Viņus pavadīs Latvijas Radio bigbends un pats komponists pie taustiņinstrumentiem.

Ieeja bez maksas ar personalizētām ieejas kartēm. Lūdzam pieteikties un izņemt ieejas kartes Viesītes Kultūras pilī. Apmeklētāju skaits ir ierobežots. Informācija pa tālr. 26513349.

Slampes Kultūras pilī plkst. 17.30 ar programmu “Diena aust” uzstāsies Latvijas Radio koris. Latvijas Radio kori uzskata par vienu no Eiropas spožākajiem profesionālajiem kamerkoriem, kas ne tikai meklē un atklāj arvien jaunas kormūzikas dziedāšanas novitātes, bet arī mērķtiecīgi nes Latvijas vārdu un latviešu mūziku tālu aiz mūsu valsts robežām. Diriģents Sigvards Kļava atzīst, ka nupat koris sasniedzis to meistarības slieksni, aiz kā kora vārds jau kļuvis par atpazīstamu zīmolu ar uzticības un kvalitātes garantu. Mūsu komponistu vārdi pasaulē vairs nav mazpazīstamas tālas zemes skaņraži, kuru darbus brīnišķīgi izdzied kamerkoris. Latviešu mūzika spēj cittautu klausītājus saviļņot ne mazāk kā labi atpazīstamu Rietumeiropas komponistu sacerējumi, raisot arvien lielāku uzticēšanos Latvijas Radio kora piedāvātajiem koncertprogrammu konceptiem pasaules koncertzālēs.

Programmā “Diena aust” izraudzītie darbi simboliski met tiltu gan uz Latvijas Radio kora pirmsākumiem, atgādinot par 2020. gadā nenotikušo 80. dzimšanas dienas svinību reizi, gan arī izgaismo Latvijas mūzikas kultūras rītausmā tapušās dziesmas, kas kļuvušas par neatņemamu latviešu kormūzikas pamatu.

Ieeja ar personalizētām ieejas kartēm. Apmeklētāju skaits ir ierobežots. Vairāk informācijas pa tālr. 28779585.

Apmeklējot pasākumus, jāuzrāda Covid-19 sertifikāts, kas apliecina, ka apmeklētājs (tai skaitā bērns) ir pabeidzis pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19 vai pārslimojis Covid-19 pēdējo sešu mēnešu laikā. Apmeklējot pasākumu, obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments.

 

Informāciju sagatavoja:
Kristians Drāke
VISA “Latvijas Koncerti” mārketinga un sabiedrisko attiecību speciālists
Tālrunis: 67205485, 26137001
E-pasts: kristians@latvijaskoncerti.lv