Valdis Zatlers
Trešdien, 6.jūlijā, notika pēdējā Valsts prezidenta Valda Zatlera tikšanās ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski Zatlera kunga prezidentūras laikā. Pēc tikšanās Valsts prezidents atbildēja uz žurnālistu jautājumiem.

 

Valsts prezidents Valdis Zatlers: Labdien, godājamie žurnālisti! Šī ir mūsu pēdējā preses konference šādā formātā ar Ministru prezidentu. Gribu jums visiem pateikties par labo sadarbību četru gadu garumā, par to, ka esat bijuši gan objektīvi, gan kritiski, gan uzmundrinoši. Es novēlu jums tāpat turpināt arī turpmāk.

 

Es novēlēju Ministru prezidentam šajā vasarā, līdz rudenim būt izlēmīgam jaunā, 2012.gada budžeta veidošanā, panākt to, ka šī programma, kura izveda mūs ārā no ekonomiskās krīzes, tiek sekmīgi pabeigta. Pielikt pēdējo soli mūsu izdevumu samazināšanā, kas vienmēr ir sāpīga, bet ir ļoti nepieciešams, lai mēs jau nākošgad attīstītos ar daudz pozitīvāku tendenci nekā līdz šim. Un, protams, nepakļauties populistiskiem solījumiem, kas faktiski robežojas arī ar iedzīvotāju mānīšanu par to, ka iespējami ievērojami algu paaugstinājumi vai ir iespējama pensiju indeksācija. Ja mēs esam godīgi pret saviem vēlētājiem, mēs esam godīgi pret tiem, kas saņem pensijas un algas, jāpasaka precīzi, kā tas būs, ko spēj valsts budžets un ko nespēj, un kādi ir tie mērķi, kas jāsasniedz, veidojot nākošo, 2012.gada budžetu. Pateikt skaidri, ka nodokļi tiešām netiks celti un pateikt arī skaidri, ka būs nepieciešams samazināt izdevumus par noteiktu summu.

 

Protams, tie ir grūti uzdevumi, bet šajā vasarā un rudenī Ministru prezidents Dombrovskis un viņa valdība ir atbildīga par šiem jautājumiem un es ceru, ka viņiem veiksies šajā darbā.

 

Jautājums: Prezidenta kungs, vai Jūs varētu komentēt izskanējušās ziņas, ka pret Jums tiem gatavots kompromats un jau ir zināms scenārijs – tieši pirms vēlēšanām uzradīsies kāds pacients, kurš rakstīs, ka Jūs esat pieprasījis no viņa pateicību?

 

Valsts prezidents: Kas Jums to teica?

 

Žurnāliste: Tas ir publicēts medijos.

 

Valsts prezidents: Jā, bet kas to ir teicis?

 

Žurnāliste: Ir atsauces uz neoficiāliem avotiem.

 

Valsts prezidents: Neoficiālas informācijas, protams, es nekomentēšu, bet, ja Jūs domājat Lemberga kunga paziņojumus viņa pašreklāmā, tad vienīgi varu pateikt: nekādas reklāmas es nekomentēšu – vai tās būtu politiskas pašreklāmas, vai tās būtu, pieņemsim, veļas pulvera reklāmas vai kāda cita reklāma.

 

Jautājums: Bet kā Jūs reaģēsiet uz kompromatiem?

 

Valsts prezidents: Mans gods ir mans gods, un es viņu turu ļoti augsti, un es pats ļoti labi zinu, ka viņš ir ar augstu kvalitātes zīmi. Tā kā es par to neuztraucos. Tā ir normāla politiskā cīņa. Un ja kāds grib izmantot melno PR, ja kāds grib izmantot kādus neesošus kompromatus, ar to ir jārēķinās.

 

Jautājums: Kur Jūs dzīvosiet pēc prezidentūras beigām? Cik dzīvokļus Jūs esat izbrāķējis?

 

Valsts prezidents: Ar dzīvesvietas , gan pagaidu, gan pastāvīgās, meklējumiem nodarbojas īpaša komisija. Man nav nekādu šaubu par to, ka šī komisija šo jautājumu atrisinās. Pats es, protams, būšu likumpaklausīgs un 8.jūlija rītā atstāšu gan rezidenci, gan Rīgas pili labā kārtībā, lai jaunais prezidents Andris Bērziņš varētu sākt strādāt ar pirmo dienu abās rezidencēs.

 

Jautājums: Bet kur Jūs dzīvosiet? Uz kurieni Jūs pārbrauksiet no šīs rezidences ar mantām?

 

Valsts prezidents: Redziet, es jau vienmēr esmu bijis cilvēks, kas mīl tomēr tikt galā ar tām problēmām, kas man ir personīgas, un es ar tām tikšu galā. Es sīkāk to nekomentēšu.

 

Jautājums: Bet Jums nav zināms šobrīd konkrēti?

 

Valsts prezidents: Nē, šobrīd man nav zināms.

 

Jautājums: Prezidenta kungs, vai Jūs varat atklāt, kad tieši Jūs teiksiet paziņojumu par savu turpmāko darbību politikā un ko sabiedrība uzzinās? Cik tas būs konkrēti, kāds būs tā paziņojuma saturs?

 

Valsts prezidents: Varu atbildēt tāpat, kā līdz šim – visi politiskie paziņojumi no manas puses tiks sniegti pēc tam, kad es atstāšu Valsts prezidenta amatu. Tad arī jūs visi to uzzināsiet.

 

Jautājums: Ko mēs uzzināsim?

 

Valsts prezidents: Vēlreiz atkārtošu, visi politiskie paziņojumi tiks sniegti pēc tam, kad es būšu atstājis prezidenta amatu.

 

Jautājums: Bet kad tas varētu būt konkrēti?

 

Valsts prezidents: Jums ir skaidri zināms datums, ka prezidenta amatu es atstāju 8.jūlijā.

 

Jautājums: Un 8.jūlijā Jūs nāksiet ar paziņojumu?

 

Valsts prezidents: Es teicu – pēc.

 

Jautājums: Kāds konkrēti būs tas saturs – Jūs paziņosiet, kādā formā Jūs iesaistīsieties politikā?

 

Valsts prezidents: Žurnālistu kungi, esiet pacietīgi. Šobrīd es pildu savu Valsts prezidenta zvērestu un līdz tam konkrētam datumam nekādus paziņojumus no manis negaidiet.

 

Jautājums: Prezidenta kungs, Jūs uzteicāt labo sadarbību ar Ministru prezidentu. Kā mainīsies jūsu attiecības pēc prezidentūras beigām?

 

Valsts prezidents: Katrā ziņā šos gadus, kopš mēs esam strādājuši grūtos ekonomiskos apstākļos roku rokā ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski, mūsu sadarbība ir bijusi laba, ar izpratni gan no manas puses, gan no Ministru prezidenta puses. Jo tie bija grūti laiki, un grūtos laikos ir jāsniedz otram palīdzīga roka un ir jābūt vienotai izpratnei, kas nepieciešams mūsu valstij. Es viennozīmīgi šo sadarbību vērtēju kā ļoti veiksmīgu. Tas faktiski ir arī mūsu personisko attiecību un arī turpmāko attiecību pamatā.

 

Jautājums: Jūs runājāt par godīgumu, par pensijām, par to, ko valsts budžets spēj vai ko nespēj pacelt. Ir tā, ka eksprezidents, ja viņš ieiet politikā un kļūst par Saeimas deputātu, viņš saņem gan Saeimas deputāta algu, gan arī pensiju. Vai Jūs pieļaujat, ka tad, ja iespējams, Jūsu izvēle būs par labi politikai un Jūs iesiet politikā, ka Jūs varētu atteikties no kādas šīs pensijas vai no algas?

 

Valsts prezidents: Jūsu jautājumā bija tik daudz vārdu „iespējams”, ka man nav iespējams uz to precīzi atbildēt, jo, ziniet, neatbildēsim par tām situācijām, kas būtu, ja būtu, un vairāk runāsim par to situāciju, kas ir šodien. Es esmu gatavs atbildēt par šodienas jautājumiem. Tādiem, kas ir tikai potenciāli iespējami vai pat neiespējami, tos jautājumus es tomēr neatbildēšu.