Ārlietas Nacionālā drošība Egils Levits
Latvijas Televīzijas studija

Pirmais, ko es gribētu teikt Latvijas iedzīvotājiem: Latvija ir drošībā. Latviju sargā NATO līguma 5. pants, kas nosaka, ka uzbrukums vienai dalībvalstij automātiski ir uzbrukums visām dalībvalstīm. NATO ir pasaulē spēcīgākā aizsardzības alianse, un tā apvieno 30 valstu, tostarp arī Latviju. NATO ir nolēmusi dot attiecīgu atbildi agresijai pret Ukrainu un pastiprināt savu austrumu flangu, tātad militāro klātbūtni tajās NATO dalībvalstīs, kas atrodas Eiropas centrālajā un austrumu daļā.

Rīt es došos uz Varšavu, kur tikšos ar šo valstu prezidentiem, lai pārrunātu mūsu kopējo pozīciju NATO. Tā kā visas šīs valstis ir vienlaikus arī Eiropas Savienības valstis, tad, protams, mēs runāsim arī par mūsu kopējo pozīciju Eiropas Savienībā. Tas ir tā saucamais B9 formāts – deviņas valstis, kas ir Eiropas austrumos un centrālajā daļā.

Gan Amerikas Savienotās Valstis, gan Lielbritānija, gan Vācija, gan arī Francija un Kanāda pēdējās dienās ir lēmušas pastiprināt savu militāro klātbūtni šajā zonā – NATO austrumu flangā, ieskaitot arī Baltijas valstis, Latviju. Tas būs ļoti spēcīgs signāls Maskavai: NATO ir gatava aizsargāt savu teritoriju. NATO 5. pants darbojas, ir “iecirsts akmenī”, un to daudzkārt ir atkārtojis arī Amerikas Savienoto Valstu prezidents Baidens un citi NATO līderi. Mēs varam paļauties uz šo pantu, un mēs varam paļauties uz NATO.

NATO vienmērīgi aizsargā visas savas valstis. Nav vienas tādas valsts, kas būtu mazāk vai vairāk aizsargāta. NATO vienmērīgi aizsargā visu savu teritoriju. Mēs esam solidāri ar citām NATO dalībvalstīm, un, protams, citas NATO dalībvalstis ir vienlaikus solidāras ar Latviju, Baltiju. Es vēlreiz atkārtoju – Latvija, Baltija ir drošībā, mēs atrodamies NATO.

Krievijas uzbrukums pret Ukrainu ir krimināls, un tas ir attiecīgi jāsoda. Protams, var iekarot zemi, bet nevar iekarot cilvēku prātus un sirdis. Ukraiņi ir gatavi aizstāvēt savu dzimteni, ukraiņi ir gatavi aizstāvēt savu valsti. Ukraina ir viena no lielākajām Eiropas valstīm ar vairāk nekā 40 miljoniem iedzīvotāju. Ukraiņu nācija šajā ziņā ir vienota, tā aizstāvēs savu valsti, zemi, tautu.

Mūsu uzdevums – un es domāju ne tikai Latvijas, bet visu Rietumu – ir šajā cīņā palīdzēt Ukrainai. Tas ir iespējams vairākos veidos. Vispirms jau ar sankcijām. Tieši šovakar Eiropas Savienības līderi lems par sankciju paketi pret Krieviju, kas Krievijai būs ļoti sāpīga. Amerikas Savienotās Valstis dara to pašu, un šīs paketes tiek saskaņotas. Arī citas valstis, piemēram, Japāna un Austrālija arī domā par savām sankcijām pret Krieviju. Visai Rietumu pasaulei ir uzdevums izolēt Krieviju tāpat, kā no civilizētās pasaules ir izolēta Ziemeļkoreja. Krievija ir pārkāpusi pašu galveno noteikumu, kas pastāv kopš 1945. gada, un tas ir miera princips, kas ir noteikts arī Apvienoto Nāciju Hartā. Tas nevar palikt nesodīts.

Es domāju: tas, ka visa pasaule ir vienota, ir spēcīga atbilde Krievijai (ekonomiskās sankcijas). Vienlaikus mums ir jāsniedz konkrēta un tieša palīdzība Ukrainai. Tas var būt trīs veidos. (1) Militārā palīdzība. Ukraiņu armija, ukraiņu tauta ir gatava cīnīties, un viņiem ir vajadzīgi ieroči, tas ir mūsu uzdevums atbalstīt ukraiņus viņu pašaizsardzībā pret šo kriminālo uzbrukumu. (2) Ekonomiskā palīdzība. Šajā situācijā tā, protams, ir ārkārtīgi svarīga. (3) Finansiālā palīdzība. Eiropas Savienība, NATO un arī individuālās dalībvalstis sniedz šādu palīdzību, arī Latvija. Latvija ir nosūtījusi Ukrainai pretgaisa aizsardzības raķetes.

Latvija ar visām Eiropas valstīm, ar visiem Rietumiem ir kopā ar Ukrainas valsti un tautu. Tas ir Latvijas pienākums, jo mēs pazīstam okupāciju un, protams, zinām to, kā domā Krievija. Mūsu uzdevums ir atbalstīt Ukrainu visos iespējamos veidos, un to mēs arī darām.

Paldies!