Egils Levits Ārlietas
Valsts prezidenta uzruna preses konferencē Francijas prezidenta un kundzes oficiālās vizītes laikā Latvijā

Godātie klātesošie!

Man ir patiess prieks šodien sveikt Latvijā Francijas prezidentu Emanuelu Makronu un viņa kundzi Brižitu Makronu.

Šī vizīte norāda uz Francijas prezidenta vēlēšanos iepazīt Latviju, apmainīties ar viedokļiem un idejām par sadarbības padziļināšanu kā Eiropas dimensijā, tā arī plašāk.

Šī vizīte ir spilgts apliecinājums mūsu valstu un tautu sadarbībai, kas notiek ikdienā un kurai ir dziļas vēsturiskas saknes. Francija mūs atbalstīja Neatkarības karā un cīņā par mūsu valsts de iure atzīšanu pirms simt gadiem. Francija nekad neatzina mūsu valsts okupāciju. Francijas prezidents Miterāns bija pirmais kādas lielas rietumvalsts vadītājs, kurš apmeklēja Latviju pēc mūsu neatkarības atjaunošanas.

Ar Latvijas iestāšanos NATO un Eiropas Savienībā mūsu attiecības ar Franciju guva jaunu kvalitāti. Ar Franciju daudzos jautājumos mums ir līdzīgs redzējums, kas ir balstīts kopīgās vērtībās un multilaterālisma garā.

Mēs vizītes laikā pārrunāsim drošības izaicinājumus Eiropai.

Latvija augstu novērtē Francijas kareivju dalību Lietuvā izvietotajā NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupā. Tā stiprina visa Baltijas reģiona drošību. Mēs pārrunāsim, kā stiprināt transatlantiskās saites un reizē palielināt Eiropas spējas alianses darbībā.

Mēs pārrunāsim Eiropas Savienības attiecības ar tās kaimiņu reģioniem. Mums konsekventi jāiestājas par Ukrainas un Gruzijas teritoriālo integritāti un jābūt solidāriem ar baltkrievu tautu tās cīņā par demokrātiju.

Mēs pārrunāsim digitālo tehnoloģiju un sociālo tīklu platformu ietekmi uz demokrātiju, uz sabiedriskās domas veidošanās procesu un dezinformācijas fenomenu, kas tagad, digitalizācijas laikmetā, uzņēmis jaunus apgriezienus un rada jaunus izaicinājumus demokrātijai.

Rīt publiski pieejamā diskusijā kopā ar Francijas prezidentu uzklausīsim arī Latvijas ekspertu un viedokļu līderu domas par šiem tematiem. Esmu gandarīts, ka tieši Latvijā darbojas NATO Stratēģiskās komunikācijas ekselences centrs, kam ir nozīmīga loma šo jautājumu analītiskā vērtēšanā.

Esmu gandarīts, ka Latvija kopā ar Franciju un Lietuvu vienojusies par kopīgu paziņojumu par demokrātijas aizsargāšanu. Francijas prezidenta vizītes laikā mūsu ārlietu ministri parakstīs dokumentus par Francijas un Latvijas sadarbību izglītībā un zinātnē, kā arī par prioritātēm mūsu stratēģiskās partnerības rīcības plānā līdz 2022. gadam.

Francija ir kļuvusi par vienīgo Eiropas Savienības dalībvalsti, kurai ir pastāvīgā locekļa statuss ANO Drošības padomē. Tas Francijai dod īpašu iespēju aizstāvēt Eiropas viedokli par pasaules konfliktu un apdraudējumu mazināšanu. Arī Latvija cer 2025. gada vēlēšanās pirmo reizi iegūt nepastāvīgā locekļa statusu Drošības padomē, tādējādi pastiprinot Eiropas balsi pasaulē.

Taču, lai pasaulē varētu paust un aizstāvēt kopīgu Eiropas nostāju, pie tās ir jāspēj nonākt. Skaidri redzams, ka Eiropas Savienībai ir nepieciešamas reformas. Par to Francijas prezidents jau ir daudz runājis un zināmā mērā uzņēmies vadošu lomu Eiropas iekšējā diskusijā. Taču ar to vien ir par maz. Centrāla loma šeit ir Francijas un Vācijas tandēmam.

Tādēļ vienlaikus nepieciešama visu Eiropas Savienības dalībvalstu aktīva līdzdalība Eiropas reformu un vienotības veicināšanas procesā.

Virkne krīžu – finanšu, breksita, migrācijas, tagad pandēmijas – ir izgaismojusi Eiropas Savienības mehānisma vājās vietas. Mums priekšā ir milzīgs darbs Eiropas ekonomikas atveseļošanā no pandēmijas radītās krīzes. Mums jāizmanto šī iespēja stiprināt Eiropas kopīgo tirgu – mūsu lielo spēku un vērtību – ar nopietnu pagriezienu uz zaļo un digitālo kursu.

Mēs nedrīkstam bāzt galvu smiltīs un cerēt dzīvot tālāk “pa vecam”. Tādēļ Latvija pilnībā atbalsta Francijas prezidenta aicinājumu vēl šoruden atklāt konferenci par Eiropas nākotni.

Mums jāieklausās Eiropas pilsoņu patiesajās domās bez tabu, lai nonāktu pie saprātīgām reformām, kas atjauno Eiropas Savienības efektivitāti. Tikai tā mēs spēsim piepildīt Eiropas ambīcijas sev un pasaulei.

Latvija vienmēr būs konstruktīva Eiropas idejas virzītāja. Latvija var savienot Eiropu ģeogrāfiski, politiski, kulturāli, digitāli. Latvijas sabiedrība krīzēs ātri mobilizējas, efektīvi tās pārvar un no tām izkļūst arvien spēcīgāka. Latvija ir lieliska vieta inovāciju ieviešanai kā sociāli politiskās, tā arī augsto tehnoloģiju jomās.

Latviju un Franciju vieno kopīgas vērtības. Francijas Republikas moto ir “Brīvība, vienlīdzība, brālība”, savukārt Latvijas Satversmes ievadā ir nostiprināts, ka brīvība, vienlīdzība un solidaritāte ir saliedētas sabiedrības pamats. Šīs mūsu kopīgās vērtības ir stabils balsts mūsu arvien ciešākai sadarbībai.

Tādēļ vēlreiz paldies Jums, prezidenta kungs, par viesošanos. Ticu, ka mums šovakar un rīt būs ļoti vērtīgas sarunas un mēs nonāksim pie kopīgām idejām un risinājumiem, kā Eiropai pastiprināt savu lomu pasaulē un kā mēs varam nonākt pie vienotas Eiropas pozīcijas.

29.09.2020. V. E. Francijas Republikas prezidenta Emanuela Makrona (H. E. Emmanuel Macron) un kundzes Brižitas Makronas (Brigitte Macron) oficiālā vizīte  Latvijā

 

Latvijas un Francijas prezidenti Rīgā apspriedīsies par Eiropas Savienības nākotni, Zaļo kursu un demokrātijas attīstību