Vaira Vīķe-Freiberga

Cien. Petrovska kungs, augstie viesi, dāmas un kungi!

Man ir liels prieks un gods piedalīties ANO mājas Latvijas Republikā atklāšanas ceremonijā un apsveikt Petrovska kungu kā Apvienoto Nāciju organizācijas Ģenerālsekretāra vietnieku un Apvienoto Nāciju organizācijas Ženēvas biroja Ģenerāldirektoru. Šī diena neapšaubāmi iezīmē jaunu lappusi attiecībās starp Latviju un ANO, jo Latvija ir viena no pirmajām valstīm, kas var lepoties ar to, ka tās teritorijā ir izveidota ANO māja. Mēs to uzskatām par simbolisku soli, kas ved Latviju tuvāk pasaules sabiedrībai ar Apvienoto Nāciju starpniecību, un kā atkārtotu Latvijas apņemšanos strādāt miera, kultūras, attīstības un demokrātijas labā.

 

 Pati māja ir unikāls arhitektūras piemineklis, kas lieliski iekļaujas Rīgas pilsētas vēsturiskās daļas vispārējā stilā un ainavā. Un tikai pirms gada jūnijā UNESCO Ģenerāldirektors Federiko Majora k-gs atklāja plāksni dažus simts metrus no šīs vietas Doma laukumā, pavēstot par Rīgas Vecpilsētas iekļaušanu prestižajā Pasaules mantojuma sarakstā. Kad pagājušogad notika minētā ceremonija, šai konkrētajai mājai ne tuvu nebija tāds izskats, kas piesaista Jūsu skatu šodien. šodien tieši pēc viena gada šis skaistais restaurētais nams, poētiski izsakoties, ir uzskatāms par šīs pilsētas un visas Latvijas acīm uz pasauli. Un es vēlētos izteikt pateicību visiem cilvēkiem un it sevišķi ANO valsts komandai par enerģiju un laiku, ko viņi ieguldījuši, sniedzot palīdzību Latvijas iestādēm šajā projektā.

 

Atskatoties uz 1991. gadu tikai pirms 8 gadiem, kad Latvija kļuva par Apvienoto Nāciju organizācijas locekli, jāsaka, ka sadarbība un mijiedarbība starp Latviju un ANO ir bijusi ļoti intensīva un vērtīga abām pusēm. Mēs esam iemācījušies iepazīt viens otru, būt partneriem un draugiem, kopā stāties pretim nākamā 21.gadsimta izaicinājumiem un draudiem.

 

Šo astoņu gadu laikā Latvija ir pierādījusi sevi kā uzticamu partneri, gatavu risināt problēmas, kas ietekmē visas pasaules sabiedrību. Latvija kā maza valsts ir vienmēr veltījusi nopietnu uzmanību nozīmīgajiem procesiem, kas notiek pasaules mērogā. Miers nenoliedzami ir viens no vissvarīgākajiem to vidū. Mūsu aktīvā dalība miera uzturēšanas operācijās Balkānos ir tikai viens piemērs mūsu saistībām attiecībā uz stabilu un nepārtrauktu attīstību visā pasaulē.

 

Aukstā kara beigas diemžēl nenovērsa daudzas problēmas, ar ko saskaras pasaules sabiedrība. Vēl aizvien pastāv ļoti liels skaits šādu problēmu: nabadzība, bezdarbs, nevienlīdzīgs resursu sadalījums, un tie visi turpina būt nopietni faktori. Mums jādarbojas kopā un jāizstrādā pamatotas stratēģijas, lai risinātu šos izaicinājumus. Latvija uzskata ANO reformas, ieskaitot ANO māju izveidošanu, par vienu no soļiem šajā virzienā.

 

Mēs esam pateicīgi Apvienoto Nāciju Organizācijai par sniegto palīdzību mūsu neatkarības nostiprināšanai, demokrātijas un tirgus ekonomikas atjaunošanai. Mēs uzskatām, ka ANO mājas atvēršana Latvijā dos jaunu stimulu attiecību intensifikācijai starp Latviju un ANO.

 

Mēs arī pirms tam esam bijuši liecinieki ļoti sekmīgai sadarbībai starp dažādām ANO institūcijām Latvijā un abu pušu sponsoru kopīgu projektu īstenošanai mūsu valstī. Es esmu pārliecināta, ka visu šo institūciju apvienošana zem viena jumta šajā brīnišķīgajā Rīgas daļā turpmāk nostiprinās šīs saiknes.

 

Noslēgumā atļaujiet man novēlēt ANO mājai un tās personālam visu to labāko viņu darbībā Latvijas Republikā un apsolīt visu atbalstu no mūsu valsts puses, kas būs nepieciešams, lai nodrošinātu pēc iespējas efektīvāku ANO mājas darbu.