Kokneses Likteņdārzs 1

Kokneses Likteņdārzs

Latvijā līdz šim nav uzcelts nacionāla mēroga piemineklis, kas būtu simbols tautas zaudējumiem pagājušo simts gadu laikā. Piemiņas vieta – Likteņdārzs – ir nacionāls un visas Eiropas līmeņa projekts, kas ar Latvijas tautas atbalstu top uz Kokneses salas, Daugavas upes vidū.

Tā mērķis ir izveidot kultūrvēsturisku piemiņas vietu visiem tiem latviešiem, ko Latvija ir zaudējusi 20.gadsimta totalitāro režīmu dēļ. Likteņdārza projekts tika uzsākts Latvijas 90.dzimšanas dienas gadā, un to plānots pilnībā pabeigt desmit gadu laikā – kā dāvanu Latvijas simtgadē.

Kokneses Likteņdārzs 2

2008.gada 11.decembrī, tiekoties ar "Kokneses fonda” padomes pārstāvjiem, Valsts prezidents Valdis Zatlers izteica atbalstu piemiņas vietas Likteņdārzs izveidošanas projektam Koknesē un pieņēma piedāvājumu kļūt par projekta aizbildni.

Līdzekļi Likteņdārza izveidei tiek vākti, izmantojot ziedojuma zīmes, kuras sāka izdot 2009.gada martā. Valsts prezidents kā projekta patrons kļuva par pirmo ziedotāju, kā apliecinājumu saņemot īpaši izgatavotu ziedojuma zīmi.

2009.gada 23.maijā projekta patrons Valsts prezidents Valdis Zatlers, Lilita Zatleres kundze un Kārlis Zatlers piedalījās Meža dienu noslēguma pasākumā Koknesē – piemiņas vietas Likteņdārzs veidošanā. Kopā ar Valsts prezidentu un viņa ģimeni Likteņdārza veidošanā piedalījās vairāki desmiti jaunsargu, skautu un gaidu, Kokneses vidusskolas skolēni, Latvijas meža nozares pārstāvji, Latviešu virsnieku apvienības un Latvijas Politiski represēto apvienības pārstāvji, kā arī citi dalībnieki.

Kokneses Likteņdārzs 3

Meža dienu noslēguma laikā tika sakopta daļa no Kokneses salā esošā meža, apartajās salas teritorijās vākti akmeņi un saknes, tika sakopta arī pagājušajā gadā iestādītā ābeļu aleja un iestādīti jauni koki – liepas un ozoli. Kopumā sakopšanā iesaistījās vairāk nekā 300 brīvprātīgie.

Uzrunājot klātesošos, Valsts prezidents norādīja: „Visi lielie darbi parasti sākas ar cilvēku sapni. Kādreiz sapnis bija brīva Latvijas valsts, un tas piepildījās. Cilvēki, vēloties iemūžināt savu vēsturi, izveidoja gan Brāļu kapus, gan Brīvības pieminekli. Arī tie sākās kā dažu cilvēku sapnis. Šodien gribu teikt paldies tiem, kuru sapnis ir Likteņdārzs, kas varētu būt lieliska dāvana Latvijas 100.dzimšanas dienā.”

Kokneses Likteņdārzs 4

2009.gada 23.augustā Valsts prezidents Valdis Zatlers un Lilita Zatleres kundze piedalījās Latvijas Televīzijas akcijā „Top Latvijas Likteņdārzs!”. Valdis Zatlers un Lilita Zatlere iesaistījās ābelīšu alejas zālītes sēšanas darbos, veidoja ugunskuru vietas LTV vakara pasākuma daļai. Valsts prezidents dziedāja kopā ar Renāru Kauperu un jauniešiem no kustības „Mazā kavalērija”, iedvesmojot talciniekus aktīvam darbam.

Valsts prezidents šajā talkā atzina, ka dārza galvenā ideja ir mūsu mantojums: „Kaut kas ir jāatstāj katrai paaudzei, ne tikai gēni. Ir jāatstāj piemiņa, ir jāatstāj kultūras mantojums, tikuma mantojums, ir jāatstāj arī materiālais un zemes mantojums.” Novērtējot parka nozīmi Latvijas tautai, viņš uzsvēra: „Ja šodien mēs novērtējam Brīvības pieminekli, tad nākotnē sabiedrība novērtēs arī Likteņdārzu.”

Kokneses Likteņdārzs 5

Turpinot 2009.gadā aizsākto tradīciju, 2010.gada 28.augustā Latvijas Televīzijas tiešraidē notika jau otrā ziedojumu akcija „Top Latvijas Likteņdārzs!” un vakars noslēdzās ar koncertu „Mīlestības dziesmas Latvijai” Kokneses pilsdrupās. Koncertā izskanēja ap 30 dziesmu, kuru vārdos un melodijās klausoties, Latvijas iedzīvotāji dziļāk izjūt mīlestību pret mūsu zemi.

Šajā dienā Likteņdārzu apmeklēja gan cilvēki, kas bija pieteikušies stādīt kokus, gan arī interesenti, kas bija ieradušies klātienē atbalstīt tā tapšanu. Liktendārzam veltītajos pasākumos visas dienas garumā piedalījās arī projekta patrons Valsts prezidents Valdis Zatlers ar kundzi Lilitu Zatleri, Likteņdārza amfiteātra būvniecības atbalstam atvedot savu pelēko laukakmeni.

Kokneses Likteņdārzs 6

2011.gada 10.janvārī Valsts prezidents Valdis Zatlers Rīgas pilī tikās ar „Kokneses fonda” pārstāvjiem un projekta lielākajiem atbalstītājiem AS „Latvijas valsts meži”. Sarunas laikā fonds sniedza īsu pārskatu par 2010.gadā Likteņdārzā paveikto, kā arī iepazīstināja ar šajā gadā darāmo darbu sarakstu, tostarp turpināt amfiteātra būvniecību un koku stādīšanu, atkarībā no savākto ziedojumu apjoma, sākt būvēt laivu piestātni ar skatu terasi, kā arī piemiņas namu.

2011.gada 21. martā Mazajā Ģildē notika Likteņdārzam veltīts labdarības pasākums – izcilā Latvijas pianista Vestarda Šimkus koncerts un Latvijas mākslinieku darbu izsole. Pasākuma mērķis bija ar tiešu pamudinājumu un citu ziedotāju piemēru uzrunāt Latvijas uzņēmējus piedalīties projekta tapšanā. Visa koncerta un izsoles laikā iegūtie līdzekļi tika novirzīti Likteņdārza labiekārtošanas darbiem. Valsts prezidents Valdis Zatlers un Lilita Zatlere piedalījās Kokneses Likteņdārzam veltītajā labdarības pasākumā, kuru atklājot, Valsts prezidents pateicās visiem šī projekta īstenotājiem un mudināja turpināt tikpat nesavtīgi un aktīvi strādāt, lai Likteņdārzs kļūtu par vietu, kas simbolizē mūsu tautas likteni, kurā sapņot katram savus un visas nācijas kopīgos sapņus un kurā gūt apstiprinājumu vīzijai par Latvijas valsts mūžību.

Vairāk:

www.koknesesfonds.lv

Saistītās ziņas:

VIDEO: Valsts prezidenta uzruna Kokneses „Likteņdārzam” veltītajā labdarības pasākumā (21.03.2011) 
FOTO: Valsts prezidents tiekas ar Kokneses "Likteņdārza" pārstāvjiem (10.01.2011.)
Valsts prezidents: Hirosimas Miera akmens mūžīgi stāstīs savu stāstu
Latvijai pasniegs Hirosimas Miera akmeni
Valsts prezidents piedalās akcijā „Top Latvijas Likteņdārzs!” (video)
Valsts prezidents kļūst par piemiņas vietas „Likteņdārzs” aizbildni
Valsts prezidents piedalās „Likteņdārza” veidošanā (video)