Egils Levits
Satversmei 100 logo

Šogad svinam Latvijas Republikas pamatlikuma − Satversmes − apstiprināšanas 100. gadadienu. Lai rosinātu izzināt un izprast Satversmi, Valsts prezidents Egils Levits aicina jauniešus piedalīties debatēs par nozīmīgām Satversmes vērtībām.

Satversmes 100. pants paredz, ka ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, bet cenzūra ir aizliegta. Satversmes 95. pants deklarē, ka valsts aizsargā cilvēka godu un cieņu. Kā līdzsvarot tiesības uz vārda brīvību ar cilvēka cieņu un cenzūras aizliegumu? Vai cieņpilnas sarunas labā var ierobežot vārda brīvību? Vai tas nozīmētu pārkāpt cenzūras aizliegumu?

Satversmes 115. pants paredz, ka valsts aizsargā ikviena tiesības dzīvot labvēlīgā vidē. Satversmes ievadā noteikts, ka ikviens rūpējas par sabiedrības kopējo labumu, izturoties atbildīgi pret nākamajām paaudzēm, vidi un dabu. Tomēr valsts attīstībai un sabiedrības labklājībai ir nepieciešami resursi, tai skaitā dabas resursi. Vai, rūpējoties par nākamo paaudžu tiesībām dzīvot labvēlīgā vidē, var ierobežot pašreizējo paaudžu labklājību? Vai, sargājot vidi un dabu, var ierobežot tiesības uz privāto īpašumu, kuras aizsargā Satversmes 105. pants?

Satversmes ievads deklarē, ka 1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem. Lai augtu cilvēku labklājība, mūsu valstij ir jāiesaistās globālajā ekonomikā, jāpiemērojas tās standartiem. Kā saskaņot nacionālas valsts identitāti ar globalizācijas vienādojošo ietekmi un nepieciešamību Latvijai sekmīgi attīstīties atvērtā pasaulē?

Satversmē iekļautās vienlīdz būtiskās un nākotnei nozīmīgās vērtības savstarpēji reizēm var konkurēt, tādējādi veidojot izvēles dilemmas. Atbildes uz šīm un citām dilemmām debašu ciklā “#Satversmei100: vērtības nākotnei” kopā ar jauniešiem meklēs arī Valsts prezidents.

Pirmās debates notiks Satversmes apstiprināšanas 100. gadadienā − 2022. gada 15. februārī − no plkst. 14.00 līdz 15.30 Rīgas pilī. Debates vadīs radio un TV personība Toms Grēviņš. Gada garumā paredzēti arī vairāki pasākumi reģionos – Vidzemē, Latgalē, Zemgalē, Kurzemē un Sēlijā. Cikla noslēgums plānots 2023. gada februārī. Visi debašu cikli būs skatāmi tiešraidē Valsts prezidenta kancelejas tīmekļvietnē www.president.lv un sociālo tīklu Facebook, Twitter, YouTube kontos.

Šīs debates ir nozīmīgs solis jauniešu līdzdalībai Latvijas nākotnes veidošanā, kas mudina formulēt savas domas, kā arī sarunāties un sadzirdēt citu viedokli par mums katram svarīgiem jautājumiem. Debates tiks ierakstītas, un to saturs tiks apkopots, lai veidotu mācību un izziņas materiālu.

Aicinām jauniešus līdz 2022. gada 28. janvārim sagatavot mājas darbu un nosūtīt to uz e-pastu info@eiropaskustiba.lv:

  1. Izpētīt Satversmi un atrast tajā sev nozīmīgu vērtību dilemmas (var izmantot minētos piemērus vai izvēlēties citus);
  2. Aprakstīt piemērus, kur šodienas dzīvē saskatāmas izvēlēto vērtību dilemmas. Apraksta garums – līdz vienai A4 lapai.

Iesūtītie apraksti tiks izskatīti līdz 2022. gada 4. februārim, izvirzot sešus jauniešus 15. februāra debatēm. Tie jaunieši, kuri būs iesūtījuši savus darbus, bet nepiedalīsies pirmajā diskusijā, būs aicināti piedalīties nākamajās “#Satversmei100: vērtības nākotnei” debatēs.

Debašu ciklu organizē Valsts prezidenta kanceleja sadarbībā ar Vidzemes Augstskolu, biedrībām “Quo Tu domā?” un “Eiropas Kustība Latvijā”.