Vaira Vīķe-Freiberga

“Zonta International” prezidentes kundze Mary Magee,

ministru kundzes un kungi,

godātie viesi,

Zontu māsas no visas pasaules!

 

Atļaujiet man pateikties Prezidentes kundzei un Zviedrijas “Zontām” par uzaicinājumu piedalīties šajā kongresā. Man ir liels gods un prieks būt šeit, Gēteborgā, starp 69 valstu “Zontu” kustības delegātēm. Es ceru, ka šīs nedēļas laikā “Zontām” izdosies ne tikai pievērst sabiedrības uzmanību Sievietēm, bet arī spert konkrētus soļus, lai stiprinātu sieviešu lomu un tiesības demokrātiskā sabiedrībā.

 

Baltijas, tai skaitā Latvijas “Zontu” piedalīšanās Gēteborgas kongresā liecina par to, cik strauji sievietes no kādreizējā Dzelzs priekškara valstīm ienāk starptautiskajās organizācijās. Pirms četriem gadiem Parīzes Pasaules “Zontu” konvencijā pirmo reizi tika ienests Latvijas karogs, pirmajam Latvijas “Zontu” klubam tikai nākošgad būs desmitgades jubileja, bet Gēteborgas konvenciju kopīgi organizēja Zviedrija un Latvija. Konvencijas logo ietver abu valstu karoga krāsas: Zviedrijas dzelteno un zilo, Latvijas sarkano un balto. Tās ir jaunas iespējas, atbildība un pieredze, ko cienījamā, starptautiskā, vairāk nekā 80 gadu vecā “Zonta International” kā nevalstiska organizācija var sniegt jaunajām valstīm.

 

Starptautiskās nevalstiskās organizācijas jauno valstu, tajā skaitā Baltijas valstu vārdus, nes pasaulē līdzīgi kā to dara izcili sportisti, mākslinieki vai rakstnieki. “Zonta” kopš ANO dibināšanas 1945.gadā ir aktīvi ar to sadarbojusies, un tai ir konsultatīvs statuss šajā organizācijā, tajā skaitā arī UNESCO, UNICEF un UNIFEM. Tāpēc arī “Zonta” tik lielu nozīmi velta bērniem un sievietes izglītošanai. Īpaši gribētu atzīmēt tādus izglītības fondus kā slavenās “Zontas” lidotājas Amelijas Earhart stipendijas sievietēm zinātniecēm aviācijā un kosmonautikā, Janet Klausman stipendijas studentēm ekonomikā un finansēs, Michael J. Freeman stipendijas tehnisko zinātņu zinātniecēm. Tās ir iespējas arī Baltijas valstu studentēm un zinātniecēm.

 

Par to, ka Latvijā ir zinošs un varošs jaunatnes potenciāls, liecina fakts, ka šajā īsajā laikā, kopš Latvijas sievietēm ir dota iespēja darboties “Zonta International” kustībā, divas latviešu meitenes –vidusskolnieces ir uzvarējušas Young Women in Public Affairs Award konkursā. Tās ir Dagnija Lībane, kas uzvarējusi 1997.gadā 21.apgabalā (Zviedrija un Latvija) un bija otrā pasaulē, un Laura Plūmiņa, kas 16 gadu vecumā uzvarēja 21. apgabalā 2001. gadā un šobrīd plāno studēt jurisprudenci. Laurai šis kongress ir īpaši nozīmīgs, jo trešdien viņai būs dota iespēja uzrunāt visas pasaules “Zontas”. Ļoti iespējams, ka Lauras vienaudžu vidū ir nākošās Nobela prēmijas laureātes

 

Neskatoties uz zināmām ekonomiskām grūtībām, Latvija ir kļuvusi par dinamisku un attīstošos Ziemeļeiropas valsti. Mūsu studentu skaits pēdējo 10 gadu laikā ir trīskāršojies un sasniedzis 110 tūkstošus, 61% no tiem ir jaunietes. Pie tam augstskolas beigušo vidū sieviešu īpatsvars ir pat vēl lielāks – 63%.

 

Sievietes veido arī lielāko daļu no doktorantūras tādās jomās kā humanitārās zinātnes, skolotāju izglītība, veselība, veselības un sociālā aprūpe.

 

Tomēr statistika norāda uz nevienlīdzībām un to, ka sievietēm vēl tāls ceļš ejams, līdz tās kļūst par pilntiesīgām spēlētājām lēmumu pieņemšanas procesā Latvijas izglītības, ekonomikas un politikas jomās, jo, lai gan 62% no kopējā studentu skaita ir sievietes, profesoru īpatsvars ir tikai 7%, Latvijas Zinātņu akadēmijas pilntiesīgo locekļu vidū ir 13% sievietes.

 

Kas tad ir noticis ar talantīgajām jaunietēm?

 

Lieta tāda, ka jaunajai zinātniecei disertācijas zinātniskā darba izstrāde ir arī laiks, kad pasaulē tiek laisti bērniņi, un šī īpašā sievietes loma izvirza viņai papildus prasības un samazina iespējamo atdevi karjeras veidošanā. Apgrūtina arī tas, ka ģimenēs saimnieciskie pienākumi ne vienmēr ir sadalīti taisnīgi, arī mūsu infrastruktūra, sadzīve prasa lielāku spēku piepūli. Arī doktorantu darba vietu aprīkojums, Interneta pieejamība, kas ļautu uzturēt zinātniskos kontaktus, ne vienmēr ir pietiekoši.

 

Lai mēs sekmētu jaunu, ļoti motivēto zinātnieču karjeru, ir nepieciešams īpašs gan morāls, gan materiāls atbalsts. “Zonta” kā nevalstiska organizācija var sniegt tik svarīgo morālo atbalstu, “Zontu” profesores uzņemties īpašas saistības pret jaunajām zinātniecēm – atbalstot viņu publikācijas zinātniskos rakstu krājumos, konsultējot un iesaistot starptautiskos projektos.

 

Latvijas “Zontas” realizētie projekti skar plašu darbības spektru – sieviešu veselību, kultūru, sievietes tiesības un izglītību. Runājot par izglītības projektiem, jāatzīmē studentu – bāreņu atbalsts, kā arī jauniešu studiju iespēju atbalsts Zviedrijā un citi. Projekti, kuros piedalījušās Latvijas “Zontas”, nenoliedzami ir atbalstījuši, palīdzējuši un izglītojuši ne tikai sievietes svarīgās jomās. Latvijas “Zontas” ir atbalstījušas dažādus palīdzības projektus veco ļaužu pansionātiem, Jelgavas pilsētas Psihoneiroloģiskās slimnīcas Bērnu nodaļai, Rīgas Narkoloģijas slimnīcas bērnu nodaļai, Jelgavas palīgskolas bērniem, Annenieku pamatskolai, Latgales sieviešu vasaras nometnei “Atelpa u.c. Piemēram projekts “Psiholoģiskās palīdzības sniegšana nebrīvē bijušām sievietēm”, kurā nebrīvībā nokļuvušām (Iļģuciema cietumā) meitenēm un sievietēm no Jelgavas pilsētas un rajona tika sniegta palīdzība, lai viņu atgriešanās normālā dzīvē pēc ieslodzījuma būtu pēc iespējas atvieglotāka. Tāpat Latvijas “Zontas” ir piedalījušās arī starptautiskos projektos – semināros, piemēram, sadarbībā ar Igaunijas, Lietuvas, Somijas un Zviedrijas “Zontām” tika noorganizēts projekts “Sieviete Baltijas valstīs”.

 

“Zontas” izglītību tver arī plašākā spektrā, strādājot ne tikai ar dažādiem atbalsta fondiem, kas piedāvā stipendijas studijām, bet arī izglītojot, informējot un veicinot sieviešu zināšanu paplašināšanos savu tiesību jomā. Arvien pieaugušais pieprasījums pēc komercializētiem intīmpakalpojumiem rada bīstamu un pazemojošu tirgošanos ar cilvēka miesu. Ņemot vērā Centrāl- un Austrumeiropas vēl arvien sarežģīto ekonomisko situāciju, ne tikai sievietes, bet pat bērni no turienes bieži tiek izmantoti seksuālai ekspluatācijai. Būtu nepieciešamas vienotas pūles starptautiskā līmenī, un arī te “Zontai” būtu sava loma, lai pasargātu gan sievietes, gan bērnus no seksuālas vardarbības.

 

Kopš senseniem laikiem sievietei vienmēr ir bijusi izšķiroša loma, viņas ir bijušas absolūtās saimnieces savās sociālajās un ekonomikas jomās. Viņas bija attapīgas, gudras un neatlaidīgas. Jo vairāk sievietēm tiks nodrošinātas vienlīdzīgas balss tiesības sabiedrībā, jo straujāk mēs tuvosimies taisnīgai un iespēju pārpilnai nākotnes sabiedrībai.

 

Latvijas “Zontas” slavenajā “Zontu ceļā” ir spērušas tikai pirmos soļus bet katrs tāls ceļš taču sākas tieši ar tiem.