Vaira Vīķe-Freiberga

Augsti godātais Prezidenta kungs!

Dāmas un kungi!

 

Ar īpašām viesmīlības jūtām es vēlētos Jūs sveikt pirmajā valsts vizītē Latvijā. Tā ir Latvijas un Grieķijas draudzības saišu tālākas padziļināšanas un bagātināšanas vizīte. Tā ir dziļi simboliska, jo apliecina modernās Eiropas būtisku zīmi - valstu un reģionu arvien ieinteresētāku sadarbību, arvien ciešāku saišu veidošanos jaunajā, daudzveidīgajā Eiropā.

 

Jūsu zeme katram saistās ar antīkās kultūras un Eiropas modernās civilizācijas šūpuli. Mūsdienu Eiropā domu un lietu kārtība sakņojas izsenā vērtībā - demokrātijā, kas veidojusies Grieķijā pirms vairāk nekā diviem tūkstošiem gadu, pirmajā demokrātiskās pārvaldes formā - polisēs. Demokrātija ir dārgs ideāls, kura pilnvērtīga īstenošana vienmēr ir prasījusi un prasīs nepārtrauktu darbu un centienus gan no valsts, gan no sabiedrības un katra indivīda. Demokrātija ir tāpat jāsargā un jāattīsta kā valsts neatkarība.

 

Latvijas un Grieķijas tautu vēsturē daudz kopēja. Allaž mūsu tautām blakus ir bijuši nemierīgi reģioni. Mēs zinām, ko nozīmē svešas varas, šī smagā pieredze ir likusi mūsu tautām augstu vērtēt savu neatkarību, savas tiesības pašiem lemt savu likteni. Grieķu tauta gan senatnē, gan arī moderno laiku vēsturē ir apliecinājusi sevi kā brīvības cīnītājus, kas izcīna uzvaru. Arī alkas pēc brīvības mūs vieno. Esam gandarīti, ka Grieķija ir starp tām valstīm, kuras nav atzinušas Baltijas valstu aneksiju PSRS.

 

Mūsu valstīm ir daudz kopēja arī šobrīd. Augsta prioritāte Latvijai ir ciešāka integrācija Eiropas Savienībā. Es apsveicu Jūs, Prezidenta kungs, ar sekmīgu Grieķijas pievienošanos Eiropas Monetārajai Savienībai. Tā pierāda, ka ar stingru politisku gribu ir iespējams panākt kvalitatīvi nozīmīgu virzību valsts attīstībā.

 

Eiropas Savienības paplašināšanās ir vēsturiska iespēja drošai, stabilai un pārticīgai Eiropai. Latvijas centieni kļūt par Eiropas Savienības dalībvalsti atbilst valsts un sabiedrības pamatinteresēm - Latvijas valsts neatkarības garantēšana, stabila ekonomiskā un sociālā attīstība, nacionālās identitātes nostiprināšana. Latvija ir iestāšanās sarunu procesā Eiropas Savienībā, un mēs esam gatavi sarunu ātrai norisei. Vēlētos atzīmēt, ka iestāšanās sarunas Latvijā darbojas kā attīstības instruments, tās prasa stingru gribu pieņemt konkrētus un vajadzīgus, bet ne vienkāršus lēmumus. Mēs strādājam tā, lai Latvija būtu pirmo kandidātvalstu vidū, kas pievienosies Eiropas Savienībai.

 

Grieķu tautas atbalsts paplašinātai Eiropai kalpo kā apstiprinājums mūsu kopējam redzējumam par vienotu Eiropu un parāda mūsu kopējo gribu attīstīt sadarbību šī mērķa vārdā. Mēs uzskatām, ka Eiropas Savienības paplašināšanas procesā ieguvējas būs visas kontinenta valstis, un tā sekmīga īstenošana prasa mērķtiecīgas un saskaņotas pūles gan no kandidātvalstīm, gan no Eiropas Savienības dalībvalstīm. Vēsture var apliecināt, ka pareizā laikā īstenotam procesam ir milzīgs pozitīvais potenciāls.

 

Grieķija ir devusi lielu ieguldījumu visvairāk nemieru plosītā Eiropas reģiona – Balkānu reģiona atjaunošanā. Grieķija kā vienīgā Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts šajā reģionā ir nozīmīgs demokrātijas, politiskās stabilitātes un sabiedrības saliedēšanas balsts, tai ir vadošā loma reģiona ilgtermiņa ekonomiskās pārveidošanas procesā. Arī Latvija ir aktīvi piedalījusies miera uzturēšanas spēkos Bosnijā un atjaunošanas spēkos Kosovā, tādejādi sniedzot savu artavu Balkānu reģiona stabilitātē un ataunošanā. Tas apliecina mūsu gatavību dot savu ieguldījumu Eiropas kopējā drošībā un Latvijas apņēmību kļūt par NATO dalībvalsti tuvā nākotnē.

 

Latvijas un Grieķijas sadarbībai ir tālākas attīstības potenciāls. Mūsu ekonomiskās attiecības ir uz pareiza ceļa. Mērķtiecīgi veidotā līgumtiesiskā bāze ir pamats ekonomiskās aktivitātes pieaugumam abu valstu starpā. Savstarpējo ieinteresētību un daudzsološo perspektīvu apliecina plašā grieķu uzņēmēju delegācija, kas šajās dienās strādā Latvijā. Esmu pārliecināta, ka darījuma cilvēku kontakti, kas izveidosies šīs vizītes laikā, būs vēl viens nozīmīgs solis ciešākai, savstarpēji izdevīgai sadarbībai.

 

Kā grieķu tautas pastāvīgās klātesamības pozitīvs un nozīmīgs apliecinājums Latvijā darbojas Latvijas grieķu kopiena, kas pagājušajā gadā ir izveidojusi savu organizāciju “Patrida”. Grieķu izcelsmes jauniešu grupa no Latvijas šī gada augustā piedalījās Joaninas universitātes rīkotajā valodas kursā.

 

Caur gadu tūkstošiem grieķu tauta ir izkopusi dziļas kultūras tradīcijas. Latvijas vārds arvien plašāk izskan pasaulē caur senajām un daudzveidīgajām kultūras un mākslas tradīcijām. Mūsu dziļās saknes, kultūras mantojums garantē nacionālo identitāšu saglabāšanu nākotnes Eiropā, kuras bagātība ir tās daudzveidībā. Tieši šī krāsainā un emocionālā dimensija, kuru ienes tautu kultūras, var izrādīties neatsverama Eiropas vienotībai.

 

Valstu attiecības mūsdienu Eiropā lielā mērā nosaka pragmatisms un nacionālās intereses. Tādēļ jo svarīgāka ir lielu ideju un kopīgu mērķu esamība, kā arī griba un gatavība tos īstenot. Mēs būsim vienisprātis, ka vienotas un plaukstošas, uz kopējām vērtībām balstītas Eiropas izveidošana ir šāda liela ideja un kopīgs mērķis, kas ietver sevī gan Eiropas Savienības, gan NATO paplašināšanās procesus.

 

Prezidenta kungs, es ticu, ka šīs vizītes laikā Jūs izjutīsiet vissirsnīgākās Latvijas jūtas pret Grieķiju, kas balstās ne tikai uz daudzveidīgajām sadarbības izpausmēm un iespējām, bet arī uz kopīgo Eiropas nākotnes redzējumu.

 

Atļaujiet man savā un Imanta Freiberga kunga vārdā novēlēt Jums, Prezidenta kungs, spēku un enerģiju darbā Grieķijas Republikas nākotnes labā.

 

Dāmas un kungi,

 

Es uzsaucu šo tostu par godu Grieķijas Republikas Prezidentam un grieķu tautai, plaukstošai Latvijas un Grieķijas sadarbībai nākotnē.