LATVIJAS VALSTS PREZIDENTES

VAIRAS VĪĶES-FREIBERGAS DIBINĀTĀ

STRATĒĢISKĀS ANALĪZES KOMISIJA

UN

LU SOCIĀLO UN POLITISKO PĒTĪJUMU INSTITŪTS

 

IKGADĒJĀ STARPTAUTISKĀ KONFERENCE

 

Rīga, 2005. gada 9. – 12. novembris

 

“Robežu paplašināšana: Identitātes un kopienas”

 

Robežu paplašināšanās jēdziens bijušajās Padomju Savienības valstīs tiek saistīts ar divu starptautisku organizāciju – Eiropas Savienības un NATO - atvērtību jaunu dalībvalstu uzņemšanai. Tomēr robežu fiziskā paplašināšanās ir saistīta arī ar citiem jautājumiem. Viens no tiem skar robežu kā sociālu kategoriju - telpu, kurā cilvēki un sabiedrība darbojas un attīstās. Robeža kā kultūras kategorija ļauj saprast attiecības starp tradicionālo un netradicionālo, kā arī starp to, kas ir “mūsu” un kas – “viņu”. Robeža kā politiska kategorija atklāj varas un kopienu attiecības nacionālā, reģionālā un starptautiskā līmenī. Robežu var arī aplūkot kā izzūdošu laika un telpas kategoriju starppersonu un globālā komunikācijā.

 

Starptautiskās konferences mērķis ir analizēt tā dēvētās “fiziskās” robežas paplašināšanās ietekmi uz iepriekš minēto citu robežu īstermiņa un ilgtermiņa izmaiņām un svārstībām. Termins “robežu paplašināšana” šajā gadījumā vislabāk raksturo procesu, kas ietekmē indivīdu un kopienu attīstību nākotnē.

 

Kā jūtas cilvēks, robežām paplašinoties? Motivācija robežu paplašināšanai demokrātiskās sabiedrībās izriet no vēlmes uzlabot dzīves kvalitāti pašā valstī un kaimiņvalstīs. Dzīves kvalitāte jāmēra ne tikai sausajā ciparu valodā, bet arī, pētot cilvēku labsajūtas līmeni, kas savukārt ietekmē tautsaimniecības izaugsmi, drošību un stabilitāti, kā arī ilgstpējīgu un dinamisku valsts izaugsmi.

 

Daudzas no bijušās PSRS valstīm ar lielām pūlēm iekļaujas demokratizācijas procesos. Pavisam nesen Ukrainas un Gruzijas iedzīvotāji izcīnīja otro iespēju ieviest demokrātiju savās valstīs. Eiropas Savienības kaimiņvalstu politika arī turpmāk ietekmēs tās kaimiņu sabiedrības un identitātes.

 

Ņemot vērā mūsdienu globālo attīstību, demokrātiskās Eiropas sabiedrībai jāizskata tās identitātes saturs – vai tas būs tīri nacionāls (teritoriāls, etnisks, vēsturisks) vai arī reģionāls (eiropeisks), vai varbūt ideoloģisks (demokrātija). Kā Eiropas sabiedrība un tās identitāte mainīsies novecojošās sabiedrības iespaidā, kas savukārt saistīta ar nenovēršamo nepieciešamību piesaistīt cilvēkresursus valstīs, kas atrodas ārpus Eiropas? Kā šajā iespaidā mainīsies dzīves kvalitāte, izglītības līmenis, kā arī Eiropas konkurētspēja un tās vērtības? Visbeidzot, kā mainīsies Eiropas demokrātija šo apstākļu rezultātā?

 

Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes meklēsim starptautiskajā konferencē “Robežu paplašināšana: identitātes un kopienas”. Tā tiks organizēta septiņās darba grupās.

 

Darba grupas:

 

1. Globalizācija un tās ietekme uz kopienām un identitātēm;

2. Tautas attīstība: no vietējām uz reģionālām kopienu robežām;

3. Dzīves kvalitāte: atbilde uz robežu paplašināšanu;

4. Veidojot zināšanu sabiedrību un uzlabojot konkurētspēju, robežām paplašinoties;

5. Informācijas vide un tās iespaids uz kopienām un identitātēm;

6. Migrācija un depopulācija: Eiropas mainīgā seja;

7. Eiropas kaimiņu politika: jauna iespēja demokrātiskām sabiedrībām.

 

Konferences darba valoda: angļu. Interesentus lūdzam reģistrēties līdz 2005. gada 15. septembrim. Dalībniekus, kuri paredzējuši konferences ietvaros uzstāties ar referātu, lūdzam iesniegt arī lappusi garu savas prezentācijas aprakstu A4 formātā.

 

Konferences organizētāji apmaksā reprezentācijas izdevumus, kafijas pauzes un kultūras programmu. Dalībnieki sedz savas ceļa un uzturēšanās izmaksas.

 

Rīkotājkomiteja:

 

Prof. Indriķis Muižnieks, Latvijas Universitātes zinātniskais prorektors;

Prof. Žaneta Ozoliņa, Stratēģiskās analīzes komisijas vadītāja;

Prof. Tālis Tisenkopfs, LU Sociālo un politisko pētījumu institūta (SPPI) valdes priekšsēdētājs;

Dr. Lassi Heininen, Lapzemes Universitāte;

Asoc. prof. Vladimirs Menšikovs, Daugavpils Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns.

 

Papildus informācija par konferenci:

 

Inga Kanasta vai Karīna Vasiļevska

Lomonosova iela 1A,

Rīga, LV-1019

Tel.: 7089872

Fakss: 7089885

Epasts: conferenceASPRI@lu.lv

 

Saistītas tēmas

Vaira Vīķe-Freiberga