Valsts prezidents: Šodien tikšanās reizē ar Ministru prezidentu mums bija divi jautājumi. Pirmais, ar kādu rezultātu ir beigušās sarunas ar Starptautisko Valūtas fondu un Eiropas Komisijas pārstāvjiem. Otrais jautājums bija par to, kāds bija rezultāts koalīcijas sanāksmei, kas bija šodien, un kas tieši skāra jautājumu atbalstīt vai neatbalstīt nodomu vēstuli, ko Latvijas valsts ir sagatavojusi Starptautiskajam Valūtas fondam.
Viennozīmīgi mums ir jāpasaka viena lieta – mēs esam tādā situācijā, kādā esam. Šobrīd situācija mums prasa sastādīt 2010.gada budžetu ar tādām korekcijām, lai panāktu budžeta deficītu apmēram 8,5%. Tas ir galvenais uzdevums, par ko ir vienojušās gan partijas, gan arī valdība vienojusies ar Starptautisko Valūtas fondu. Protams, ir daudz grūtāks jautājums, kā to panākt. Viennozīmīgi izskan kontroles skaitlis, tāpat kā agrāk, ka valsts budžeta izdevumi būs jāsamazina par aptuveni 500 miljoniem nākamajā gadā. Protams, grūts būs jautājums, kā to izdarīt. Bet viennozīmīgi uz jautājumu, vai mums ir nepieciešamas sarunas ar Starptautiskā Valūtas fondu, vai mums ir nepieciešama šī finansiālā palīdzība no Eiropas Savienības un no Starptautiskā Valūtas fonda, atbilde ir „jā”. Jo ir ļoti precīzi jāapzinās – ja mēs neesam gatavi kā valsts un mūsu valsts valdība, mūsu valsts Saeima nav gatava samazināt šos izdevumus par 500 miljoniem, alternatīva ir ļoti vienkārša – izdevumi ir jāsamazina aptuveni par pusotru miljardu. Tātad gandrīz trīs reizes vairāk. Ja mēs bez satraukuma šo faktu noklausāmies, tad arī saprotam, ka ir grūti samazināt budžeta izdevumus par 500 miljoniem, bet viennozīmīgi daudz grūtāk būs to darīt trīs reizes lielākā apjomā. Tas ir jāsaprot šobrīd gan katram Latvijas valsts iedzīvotājam, tas ir jāsaprot valdībai, valdības vadītājam un, protams, valdību veidojošām koalīcijas partijām. Reizē jāuzņemas atbildība vadīt un īstenot šo procesu.
Dokuments, kas ir sagatavots parakstīšanai, tātad nodomu vēstule, no Latvijas puses ir sabalansēts dokuments. Viņš atļauj pietiekami lielu manevru budžeta veidošanā. Viņš nesatur nekādus satraucošus pārsteigumus Latvijas iedzīvotājiem un ir pamatdokuments, ar kuru Valūtas fonds un Eiropas Komisija ir guvusi pārliecību, ka Latvijas valdība nākamā gada budžetu un arī šī gada budžeta grozījumu ieviešanu dzīvē veiks sekmīgi. Svarīgākais, lai būtu visu piecu koalīciju veidojošo partiju atbalsts un reizē paraksts zem šī dokumenta.
Bieži izskan jautājums, kāpēc kaut kas ir jāparaksta – mums tas esot pazemojoši. Redziet, var vienoties džentlmeniski un pildīt savas saistības. Šobrīd acīmredzot mūsu starptautiskie partneri vēlas ne tikai džentlmeņu saistības, bet arī dokumentu, kas liecinātu, ka valstī būs politiskā stabilitāte turpmākajā periodā, varbūt līdz nākamajām vēlēšanām, un ka ir valdība, kas ir gatava realizēt tieši šos pasākumus, kas ir paredzēti saprašanās memorandā ar Starptautisko Valūtas fondu.
Jautājums: Kādi nosacījumi dokumentā paredz šo politisko stabilitāti?
Valsts prezidents: Viennozīmīgi politiskā stabilitāte atkarīga no pašām politiskajām partijām. Valdību veidojošajām politiskajām partijām ir jāvienojas vienotai programmai. Pirmkārt, kāda ir šī programma, otrkārt, kādi ir tie instrumenti un pasākumi, kā šī programma tiks īstenota. Šobrīd, cik es zinu, varbūt premjers informēs precīzāk, koalīcijā ir panākta principiāla vienošanās. Vēl šis jautājums tiek apspriests partiju valdēs, bet ir paredzams, ka rīt koalīcijas partijas parakstīs šo Nodomu vēstuli kā apņemšanos būt atbildīgām par šo procesu.
Jautājums: Jūs šodien runājāt arī ar Starptautiskā Valūtas fonda misijas pārstāvjiem. Par ko Jūs runājāt?
Valsts prezidents: Noslēdzās viens posms. Katra posma beigās man vienmēr ir bijušas sarunas ar Starptautisko Valūtas fondu. Runājām par to, vai, viņuprāt, šīs sarunas ir bijušas veiksmīgas, vai dokuments, kas ir sagatavots parakstīšanai, ir optimālais. Uz abiem jautājumiem atbilde bija „jā”. Starptautiskā Valūtas fonda pārstāvji bija apmierināti gan ar valdības rīcību, gan arī ar to, kādu dokumentu valdība ir sagatavojusi parakstīšanai koalīcijas partneriem. Mums ir zināms, nākamā misija ieradīsies tikai septembrī, tad jau būs redzams nākamā, 2010.gada, budžeta aprises. Starptautiskais Valūtas fonds savu uzdevumu, lai nodomu vēstule būtu parakstīta līdz tai dienai, tas ir līdz rītdienai, kad Eiropas Savienība tiešām mums pārskaita naudu, ir paveikusi un uzskata savu misiju par efektīvi paveiktu.
Jautājums: Vai no šīs vēstules Jums tapa skaidrs, uz kā rēķina valdība samazinās izdevumus un panāks šo budžeta deficītu?
Valsts prezidents: Vēstule pasaka principus un tos virzienus, kurā valdība ies. Katrā ziņā nedrīkst šobrīd apstāties pie tā, ka ir parakstīta vēstule. Kā konkrēti veidosies budžeta katru pozīcija, kā veidosies katras ministrijas budžets, tas ir vēl ļoti grūts uzdevums pašai valdībai un valdošajai koalīcijai. Šis darbs ir jāsāk tūlīt. Nedrīkst steigties, bet nedrīkst arī vilcināties.
Jābūt skaidriem pamatprincipiem, kā Jūs pareizi teicāt, kuras jomas vairāk vai mazāk skars budžeta samazinājums un kuras ir tās jomas, kur šie budžeta samazinājumi var kļūt lielāki vai mazāki. Tas būs jautājums, kas būs vismaz mēneša garumā. Vēl ir ļoti būtiski, lai šajā procesā iesaistītos arī sociālie partneri, pilnīgi visi sociālie partneri, lai viņiem būtu skaidrs, kas notiek. Jo šobrīd ir starts jaunam procesam. Viens process – sarunas ar Starptautisko Valūtas fondu ir noslēgušās. Jaunais process ir sarunas pašā valdībā, starp valdību veidojošām koalīcijas partijām.
Jautājums: Vai Jūs, lūdzu, varat precizēt, kas tie ir par principiem, pēc kuriem tiks noteiktas prioritātes, nozares, kur tiks un kur netiks griezts?
Valsts prezidents: Esmu pārliecināts, ka vislabākā informācija būs, ja šis dokuments būs jums pieejams. Es ceru, ka rīt valdība šo dokumentu darīs pieejamu žurnālistiem, varēsiet izlasīt. Redzēsiet, ka tur prioritātes nav noteiktas, bet ir vesels uzskaitījums ar iespējamiem pasākumiem. Prioritātes ir tas uzdevums, kas jādara valdībai tūlīt, un jānosaka, kura ir prioritāra un kura sekundāra sfēra.
Jautājums: Vai, Jūsuprāt, bija pareizi parakstīt dokumentu, pirms tas ir publiskots, apspriests, gan parādīts sociālajiem partneriem, gan izskaidrots sabiedrībai?
Valsts prezidents: Šis viennozīmīgi ir Latvijas valdības dokuments. Viennozīmīgi, to sagatavoja valdība, paraksta valdošās koalīcijas partijas, Latvijas bankas prezidents, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadītāja. Tātad tas ir valdības dokuments.
Jautājums: Loģiski, ka valdība un arī partijas uzņemas atbildību par to, ko viņas paraksta, bet vai ir pareizi parakstīt, pirms viņš ir publiskots?
Valsts prezidents: Sociālie partneri un arī visa sabiedrība varēs iesaistīties turpmākajā procesā, jo šis ir tikai dokuments. Sāksies pilnīgi jauns process – budžeta veidošanas process. Tajā noteikti sabiedrībai un sociālajiem partneriem jāpiedalās no paša sākuma. Šis ir dokuments, kas ir parakstīts Starptautiskajam Valūtas fondam, un valdība uzņemas atbildību par to, neviens cits.
Jautājums: Jūs sacījāt sabiedrību negaida nekādi nepatīkami pārsteigumi, kas izrietētu no šī dokumenta. Jūs ar to uzņematies tā kā līdzatbildību, valdības vadītāja vārdā skaidrojot, kādas sekas no tā iestāsies?
Valsts prezidents: Šeit ir valdības vadītājs. Viņš Jums izskaidros visus sīkumus, jo viņš ir viens no šī dokumenta autoriem.