Vaira Vīķe-Freiberga

    

Augsti godātais priekšsēdētāj !

Cienījamie konferences dalībnieki un viesi !

 

Šodienas  konference ir veltīta vienam no Latvijas XX gadsimta redzamākajiem, spilgtākajiem un vienlaikus arī pretrunīgākajiem politiķiem, agronomam un tautsaimniekam Kārlim Ulmanim.

 

Kārlis Ulmanis paliekošu vietu Latvijas vēsturē izpelnījies tieši pateicoties   aktīvai līdzdalībai  neatkarīgas Latvijas valsts izveidošanā un nostiprināšanā, īpaši 1918.-1920.gadā. Viņa vārds šajā laikā kopā ar Jāni Čaksti, Paulu Kalniņu, Zigfrīdu Annu Meierovicu un citiem laikabiedriem nav šķirams no valsts proklamēšanas 1918.gada 18.novembrī, brīvības cīņām, bermontiādes sagrāves, agrārās reformas, Latvijas Satversmes izstrādes, valsts starptautiskas  atzīšanas, pirmo četru Latvijas valdību darbības.

 

Šodien, kad ir pagājuši 125 gadi kopš Kārļa Ulmaņa  dzimšanas, ar zināmu laika atstarpi, var atskatīties un izvērtēt viņa labos un varbūt arī ne tik veiksmīgos darbus. Detalizēti un argumentēti to šodien  darīsiet Jūs  konferences dalībnieki. Es no savas puses vēlētos akcentēt to, ka  daudziem Latvijas sabiedrībā  Kārlis Ulmanis  asociējas  kā  neatkarīgas Latvijas dibinātājs un veidotājs, kā viens no tās redzamākajiem līderiem. Mūsdienās Kārlis Ulmanis un 20. un 30.gadu Latvijas Republika  nav atdalāmi viens no otra. Viņš ir viens no tā laika Latvijas  simboliem, kas cauri gadiem,  izturot pārbaudi, ir saglabājies  tautas atmiņā.  

 

Vērtējot Kārli Ulmani, atcerēsimies, ka tas jādara kopā ar viņa laikmetu, ar laiku kurā viņš dzīvoja un strādāja.  Viņa  raksturojums nav šķirams no problēmām un panākumiem, ko pārdzīvoja  jaundibinātā Latvijas valsts. Tieši Kārlis Ulmanis bija tas, kam Tautas padome 1918.gada 18.novembrī lielā vienprātībā uzticēja vadīt jaunās valsts valdību. Tā nebija nejauša izvēle, jo tieši šim politiķim piemita nepieciešamais gribasspēks, enerģija, drosme un talants risināt  ļoti sarežģītās problēmas. K.Ulmanis nezaudēja optimismu un nekrita panikā pat tad, kad zem pagaidu valdības kājām  vairs nebija Latvijas zemes, bet tikai kuģa “Saratov” klājs. K.Ulmaņa vadītā valdība prata saliedēt ap sevi tautu un uzvarēja gan Latvijai naidīgos boļševiku spēkus ar P.Stučku priekšgalā, gan krievu un vācu militāros formējumus. K.Ulmanis šajā situācijā nodemonstrēja neapstrīdamu politiķa talantu. Viņš spēja  apvienot ap valdību lielāko daļu sabiedrības, dažādās Latvijas mazākumtautības, saliedēt tās, ļaujot noticēt, ka tās visas kopā ar latviešiem spējīgas izveidot demokrātisku  Latvijas valsti. Tieši ar savu rīcību sarežģītajās 1918.-1920.gada dienās K.Ulmanis sev  nodrošinājis redzamu vietu Latvijas vēsturē.

 

Kārlis Ulmanis bija politiķis kura darbībā labi atspoguļojas aizvadītā  laikmeta galvenās attīstības tendences,  ideoloģija un demokrātijas tradīcijas. Viņš bija XX gadsimta sākuma valstsvīrs, kura personība iemiesoja sevi gan zemniecisko, patriarhālo, gan arī modernās, laikmetīgās domāšanas elementus. Pāri visam Kārlim Ulmanim vienmēr bija nevis  kāds personiskais labums, kādas materiālās intereses, bet Latvijas valsts un tās augšupeja. Tā bija ideja, kam viņš atdeva visus savus spēkus un izpratni, darbojoties konkrētos iekšpolitiskos un   ārpolitiskos  apstākļos. Domāju, ka par to viņš izpelnījies cieņu gan laikabiedru, gan mūsdienu sabiedrībās vērtējumā.

 

Novēlu veiksmi un panākumus konferences darbā. Ceru, ka tajā nolasītie referāti dos jaunas un laikmetīgas atziņas gan par Kārli Ulmani, gan par tā laika Latvijas valsts attīstības jautājumiem. Atcerēsimies, ka apskatāmais laikmets, atsevišķu politiķu darbības izvērtējums  tajā,  būs objektīvāks tad, ja mēs izdarot secinājumus,  centīsimies izvairīties gan  no  personību glorificēšanas, gan  arī  to klaja nihilisma un noliegšanas.