Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien valsts vizītes ietvaros Zviedrijā Upsalas universitātē uzrunāja pētnieku un studentu auditoriju, paužot gandarījumu par iespēju dalīties domās par Eiropas nākotni un vērtībām universitātē, kas ir devusi pasaulei jau astoņus Nobela prēmijas laureātus.

 

Prezidente runāja par Eiropas vērtību vēsturi, uzsverot, ka ir ļoti būtiski, lai tās vērtības, kas gadsimtu gaitā ir radītas, netiktu nelietīgi izmantotas atsevišķu ekstrēmistu kustību vai ideoloģisku mērķu vārdā. Viņa atzīmēja, ka šogad, kad pasaule atceras 60 gadus kopš Otrā pasaules kara beigām, ir jādomā par to, kā radās nacisma un staļiniskās ideoloģijas, uz kāda pamata šīs totalitārās sistēmas balstījās un kā no šīm vēstures mācībām veidot 21.gadsimta Eiropu par demokrātijas, miera, labklājības, cilvēktiesību un likuma varas Eiropu. Viņa atzīmēja, ka Eiropas sarežģītā un kariem bagātā vēsture pierāda, ka ar atsevišķām vērtībām, tajā skaitā kristietiskām vērtībām, var tikt nelietīgi manipulēts, tādējādi radot bāzi atsevišķiem režīmiem.

 

Prezidente uzsvēra, ka tieši mācību centri visā Eiropā ir bijuši tas pamats, kas ļāva attīstīties demokrātiskām, eiropeiskām vērtībām. Viņa sacīja, ka brīva personu kustība Erasma un citu zinātnieku laikā lika pamatus šādu apgaismes un izglītības centru radīšanai un rakstības, lasītprasmes un zinību izplatīšanās bija tā, kas ļāva šīs vērtības izplatīt visā Eiropā un izplatīt no paaudzes paaudzē.

 

V.Vīķe-Freiberga uzsvēra, ka šodienas jaunajā Eiropā katrai no 25 valstīm ir vienādas tiesības un vienādas iespējas piedalīties Eiropas lēmumu veidošanā un pieņemšanā. Viņa uzsvēra, ka šīs ir fundamentālas tiesības un ir jānovērtē tas, ka pirmo reizi Eiropas vēsturē ir radīta sistēma, kur suverēnas valstis, brīvprātīgi sadarbojoties, spēj radīt spēcīgu kontinentu, kas balstās uz kopējām vērtībām un nākotnes redzējumu. Valsts prezidente atzīmēja, ka consensus princips ir tas, kas palīdzēs nākotnē darīt Eiropu vēl spēcīgāku un attīstītāku.

 

Runājot par šodienas Eiropas aktualitātēm, viņa atzīmēja, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis katra atrodas lēmuma pieņemšanas priekšā, lai ratificētu Eiropas konstitucionālo līgumu – dokumentu, kas apvieno visus pamatprincipus, uz kuriem balstās jaunās Eiropas pārvalde un vērtību sistēma. Viņa uzsvēra, ka Eiropas valstu vērtību spēka apstiprinājums būs arī Eiropas centieni izplatīt demokrātijas un cilvēktiesību vērtības pāri ES robežām tās tiešajos kaimiņos, kā arī tālāk – Āfrikā un Āzijā. Tas būs pienesums cilvēces humānisma padziļināšanai visā pasaulei.

 

Prezidente arī detalizēti izklāstīja Latvijas vēstures sarežģītos līkločus pēc Otrā pasaules kara, un uzsvēra, ka 9.maijā braucot uz Maskavu, viņa gan pieminēs tos Krievijas cilvēkus, kas krita karā, bet arī uzskata šo braucienu par apliecinājumu tam, ka visiem kopā ir nepieciešams nākotnē veidot tādu Eiropu, kas būtiski atšķirtos no 20.gadsimta karu un nežēlīgu sadursmju Eiropas un būtu stabilitātes, miera un labklājības Eiropa.

Saistītas tēmas

Vaira Vīķe-Freiberga