Vaira Vīķe-Freiberga

Bērziņa kungs, Jūsu Ekselences ministri, vēstnieki, sponsori, dāmas un kungi,

 

Vardarbība ir psiholoģiska un sociāla sērga, tā nodara kaitējumu sabiedrībai, kuru pat grūti ir izmērīt un izsvērt, bet it īpaši vardarbība atstāj sekas uz bērniem un jauniešiem, kas vēl tikai veidojas savā personībā un izaugsmē. Vardarbība ne tikai viņus ievaino, ne tikai rada paliekošas rētas, bet rada burvju loku no paaudzes paaudzē, kad brutāli vecāki sit savus bērnus, izaudzina nākamo paaudzi, kas, savukārt, sit savus bērnus un nodara tiem pāri. Un tāpat notiek ar jebkuru citu vardarbības veidu.

 

Sabiedrībai ir atbildība gādāt par to, lai tiktu ieviesti kontroles mehānismi, kas liek pieaugušajiem saprast un zināt, ka viņiem nav tiesību veikt šos vardarbības aktus pret bērniem un jauniešiem, ka tas ir pret likumu, ka tas nav pieciešams, ka tas nes adekvātu sodu. Bet lai tas tā notiktu, ir nepieciešami mehānismi, lai, apsūdzot to, kas ir atbildīgs par vardarbību, cietušais netiktu atkal un atkal traumatizēts. Tā tas nedrīkstētu notikt. Tagad ir metodes un paņēmieni, kas atļauj nopratināt bērnu, nopratināt cietušo vienreiz, un tad šīs liecības vēlāk izmantot. Šādas iespējas piedāvā šis centrs, vienīgais tāds Latvijā, un tas ir ārkārtīgi svarīgs solis uz priekšu tiesiskā vardarbības kontrolē, panākot, ka nenotiek bērnu un jauniešu atkārtota traumatizēšana.

 

Šādam centram ir arī otra darbības puse – un tā ir terapeitiskā palīdzība, kas ir vajadzīga upuriem. Visbriesmīgākā sajūta upurim ir tā, ka viņam nav kur griezties pēc palīdzības, ka viņš ir bezspēcīgs. Tā ir tā sajūta, kas rada visdziļāko kaitājumu, visdziļāko traumu. Šāda centra eksistence, kurā kaut uz īsu laiku ir iespējams saņemt palīdzību, saņemt atbalstu, ir neatsverami svarīga. Tā var panākt izmaiņas cilvēka dzīvē. Tā var būt pagrieziens, kas nosaka to, vai jaunietis uz visu mūžu tiek deformēts, degradēts un pazūd sabiedrībai kā pilnvērtīgi funkcionējošs loceklis jeb vai viņam tiek dota izdevība pārdzīvot, tikt dziedētam, un, kaut ar rētām, atrast sev veidu, kā izdzīvot. Visu to viņam šeit var sniegt profesionāļi, kas tam ir īpaši sagatavoti, kam ir pieredze un zināšanas, kas var bērnam un jaunietim sniegt to atbalstu, kas viņam ir nepieciešams.

 

Protams, ideāli būtu, ja sabiedrībā mēs līdz minimumam varētu samazināt šī ļaunuma saknes. Tas ir vēl viens ceļš, kas sabiedrībai ir jāiet, lai profilaktiski samazinātu vardarbību pret bērniem un jauniešiem. Bet kamēr vien tā notiek, sabiedrības atbildība ir gādāt, lai tiktu likvidētas vardarbības sekas. Paldies visiem tiem, kas ar savām dāvanām ir šo centru uzcēluši un izveidojuši. Lai Dievs Jūs svētī un Jums atmaksā!