Vaira Vīķe-Freiberga

20.-21.09.2000.



*** 20.septembrī valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga Norvēģijā tikās ar Parlamenta priekšsēdētāju Kirsti Kolli Grondālu (Kirsti Kolle Grondahl). Tikšanās laikā tika pārrunāti divpusējās sadarbības jautājumi, kā arī sadarbības plāni nākotnē. Norvēģijas Parlamenta priekšsēdētāja iepazīstināja Latvijas prezidenti ar Norvēģijas Parlamenta aktualitātēm, informējot, ka nākamā gada septembrī gaidāmas nākamās Parlamenta vēlēšanas, kā arī raksturoja Norvēģija Parlamentā pārstāvēto partiju daudzveidību.
Sarunā tika uzsvērts jautājums par sieviešu un vīriešu vienlīdzīgām tiesībām Parlamentā, kādas ir novērojamas Norvēģijā. Norvēģijas Parlamenta priekšsēdētāja atzinīgi novērtēja arī Latvijas sieviešu-parlamentāriešu darbīb, un Valsts prezidente sacīja, ka, pēc viņas domām, nākotnē būs arvien vairāk sieviešu-parlamentāriešu Latvijas parlamentā.
Vaira Vīķe-Freiberga iepazīstināja Kirsti Kolli Grondālu arī ar Pasaules sieviešu-līderu padomes darbību, savukārt Norvēģijas Parlamenta priekšsēdētāja darīja zināmu Valsts prezidentei, ka tikko ir noslēgusies sieviešu-parlamenta vadītāju tikšanās, kurai bijuši auglīgi rezultāti.
Runājot par Norvēģijas un Latvijas divpusējo sadarbību, tika uzsvērta drošības joma. Valsts prezidente pateicās Norvēģijai par lielo atbalstu ceļā uz NATO un par palīdzību Latvijas Nacionāliem Bruņotiem Spēkiem apmācībā un citās programmās. Parlamenta priekšsēdētāja augsti novērtēja Latvijas attīstību pēdējos gados. Valsts prezidente vēlreiz apliecināja Latvijas vēlmi būt gatavai iestāties NATO līdz nākamai paplašināšanās kārtai un norādīja arī, ka Norvēģijas atbalsts aizsardzības jomā ir ieguldījums visas Eiropas stabilitātē.
Tika atzinīgi novērtēts tas, ka Latvijā pastāv plašas iespējas iemācīties Norvēģu valodu gan universitātes līmenī, gan kursos, gan vidusskolās. Tika augsti novērtērts arī tas, ka paplašinās kontakti starp abu valstu iedzīvotājiem un Parlamenta priekšsēdētāja atzīmēja, ka norvēģu valodas zināšanas Latvijā padarīs ciešākas saites starp abām valstīm. Tika atzīmēta arī veiksmīgā sadarbība starp abu valstu pašvaldībām, nevalstiskajām organizācijām un kultūras pārstāvjiem.

*** Turpinot vizīti Norvēģijā, Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga tikās ar Norvēģijas premjerministru Jensu Stoltenbergu (Jens Stoltenberg). Abas puses novērtēja attiecības starp Latviju Norvēģiju un kā lieliskas un kā tādas, kurām ir plašas sadarbības iespējas nākotnē.
Jens Stoltenbergs pauda, ka Norvēģijai ir liela interese par sadarbību ar Baltijas valstīm, tajā skaitā arī ar Latviju, jo, kā zināms, Latvija drīzumā iestāsies Eiropas Savienībā, savukārt, Norvēģija ir aktīva Eiropas ekonomiskās telpas dalībniece. Prezidente pateicās Norvēģijai par atbalstu dažādās jomās, it sevišķi aizsardzībā un valsts valodu likuma programmām.
Runājot par ekonomisko iespēju paplašināšanu, Norvēģijas premjers uzsvēra, ka tās ir lieliskas un Norvēģijas investīcijas Latvijā ir devušas labus rezultātus, un tas liecina, ka tās varētu paplašināties Latvijā. Tika runāts arī par sadarbību enerģētiskajā jomā un pārrunāta Baltijas jūras vienotā enerģētiskā loka izveidošana. Abas valstis vienojās turpināt aktīvu sadarbību pie šī enerģētiskā loka īstenošanas.
Jens Stoltenbergs atzinīgi novērtēja Latvijas valodas likuma un tā noteikumu pieņemšanu Latvijā. Valsts prezidente iepazīstināja Norvēģijas premjeru ar sabiedrības integrācijas gaitu Latvijā, uzsverot to, ka viņas pastāvīgo rūpju lokā ir harmoniskas sabiedrības izveidošana valstī. Tāpat prezidente uzsvēra, ka arvien aktīvāk norit naturalizācijas process Latvijā, kā arī informēja par mazākumtautību skolām valstī.
Runājot par sadarbību aizsardzības jomā, tika uzsvērta aktīvā sadarbība starp Latviju un Norvēģiju jautājumos, kas saistīti ar NATO. Norvēģijas premjerministrs informēja Latvijas prezidenti par nesen notikušio Baltijas jūras valstu padomes premjeru tikšanos, kurā ir nolemts cīnīties ar dažādām slimībām šajā Baltijas jūras telpā, tajā skaitā ar tuberkulozi. Prezidente uzsvēra, ka arī Latvijai šīs problēmas risinājums ir svarīgs, norādot, ka infrastruktūras attīstība un vispārējā dzīves līmeņa paaugstināšana ir nozīmīgs faktors šīs problēmas risināšanā.
Valsts prezidente pauda, ka Norvēģija, kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas ir bijis stiprs partneris Latvijai gan demokrātisko reformu īstenošanā, gan ekonomiskajā izaugsmē.

*** Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga apmeklēja Norvēģijas Tirdzniecības palātu, kur tikās arī ar Norvēģijas Tirdziecības un Rūpniecības ministri Greti Knudsenu (Grete Knudsen). Abas puses apmainījās viedokļiem par to, kāds pašlaik ir investīciju klimats un kā norvēģu uzņēmēji jūtas Latvijā.
Tirdzniecības palātas pārstāvji apstiprināja, ka Norvēģija ir ļoti ieinteresēta paplašināt investīciju un tirdzniecības apjomu Latvijā. To apliecina arī fakts, ka Latvija aktīvi, kopā ar citām Baltijas valstīm, iekļaujas Ziemeļvalstu sabiedrībā un nākamās dalībvalsts statuss Eiropas Savienībā padziļinās iespējas intensificēt ekonomiskās saites starp Norvēģiju un Latviju. Prezidente, uzrunājot Norvēģijas Tirdzniecības palātu, sacīja, ka ir gandarīta redzēt aktīvo Norvēģijas uzņēmēju darbību Latvijā. Jāatzīmē, ka pašlaik Latvijā darbojas 72 norvēģu uzņēmumi. Norvēģijas Tirdzniecības palātas pārstāvji no savas puses apstiprināja, ka Latvija ir faktiski vienīgā valsts, kur tiek pārdots tāds apjoms Norvēģijas preču kā pašlaik.
Prezidente informēja arī par ārvalstu investoru padomi, kurai ir regulāras tikšanās ar Latvijas premjerministru, apspriežoties par jautājumiem, kas būtiski Latvijas investoriem. Izteicās arī dažādu kompāniju pārstāvji, kas darbojas benzīna tirdzniecībā, īpašumu, kuģniecības, pārtikas preču tirdzniecības jomā un citās. Uzņēmēji pauda Latvijas prezidentei gandarījumu par iespējām darboties Latvijā, kā arī atzīmēja, ka iespējas uzņēmējdarbībai ir plašākas, nekā viņi ir paredzējuši iepriekš.

*** 21.septembrī valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga uzstājās ar uzrunu Norvēģijas Ekonomikas un Biznesa Administrācijas augstskolā. Norvēģijas Ekonomikas un Biznesa Administrācijas augstskola arī pasniedza stipendijas diviem Baltijas valstu studentiem.