Šī gada 9.un 10.februārī Valsts prezidents Valdis Zatlers dosies darba vizītē uz Somiju, lai piedalītos Baltijas jūras rīcības samitā (BSAS) Helsinkos, kuru organizē Somijas prezidente Tarja Halonena (Tarja Halonen), Somijas premjerministrs Mati Vanhanens (Matti Vanhanen) un Baltijas jūras rīcības grupa. Ar Valsts prezidentu kopā dosies arī Vides ministrs Raimonds Vējonis.
Vizītes pirmajā dienā Valsts prezidentam paredzēta divpusējā tikšanās ar Somijas prezidenti Tarju Halonenu, kuras laikā plānots pārrunāt gan divpusējās ekonomiskās attiecības ar Somiju, gan arī abu valstu starptautisko sadarbību, īpaši Eiropas Savienības ietvaros.
Savukārt, trešdien, 10.februārī Valsts prezidents piedalīsies BSAS plenārsesijās, kā arī Somijas prezidentes un premjerministra rīkotajās darba pusdienās Baltijas jūras valstu un valdību vadītājiem. BSAS rīta plenārsesijā Valsts prezidents uzstāsies arī ar īsu uzrunu par Latvijas Baltijas jūras stratēģijas redzējumu un konkrēto ieguldījumu šīs stratēģijas īstenošanā.
Baltijas jūras rīcības samits ir kā turpinājums 2007.gada novembrī apstiprinātajam Baltijas jūras piekrastes valstu ‘ceļvedim’ (HELCOM[1] Baltijas jūras rīcības plāns), kurš paredz Baltijas jūras ekoloģiskā stāvokļa atjaunošanai nepieciešamos pasākumus. BSAS ir organizēts, lai nodrošinātu platformu valstu līderiem, uzņēmējiem, biznesa līderiem, nevalstiskajām organizācijām un individuāliem sabiedrības pārstāvjiem iepriekš noteikto pasākumu realizēšanai. Baltijas jūras rīcības samita dalībnieku vidū ir valdību, uzņēmēju aprindu, nevalstisko organizāciju un filantropijas līderi, un samitā ir plānots koncentrēsies uz izaicinājumiem un iespējām četrās galvenajās jomās: eitrofikācija, kuģniecības aktivitātes, bīstamie atkritumi un bioloģiskā daudzveidība. Plašāka informācija par BSAS atrodama www.bsas.fi
[1] HELCOM (Helsinku Komisija) - Baltijas jūras vides aizsardzības komisija, tika nodibināta lai īstenotu konvencijas "Par Baltijas jūras reģiona jūras vides aizsardzību" mērķus. Helsinku Komisijas dalībvalstis ir visas Baltijas jūras piekrastes valstis un Eiropas Kopiena. Komisija vienbalsīgi pieņem rekomendācijas Baltijas jūras vides aizsardzībai.