{module=pk/pages/media_player.xml?play_url=/storage/items/WMV/item_2228_konference27102009.wmv&play_width=400&play_height=400}
Savā uzrunā Valsts prezidents arī atzīmēja, ka vienmēr ir bijuši mēģinājumi politizēt vēsturiskos notikumus, bet tie beigušies neveiksmīgi, jo nav iespējams politizēt to, kas ir noticis patiesībā. „Vienīgie notikumi, ko iespējams politizēt, ir nākotnes notikumi un būtu ļoti labi, ja politiķi pievērstos nākotnei nevis pagātnei,” piezīmēja V.Zatlers.
Valsts prezidents īpaši pateicās visiem konferences rīkotājiem un atbalstītājiem, kā arī vēsturniekiem, kas vēlas diskutēt par šiem sarežģītajiem un neviennozīmīgajiem vēstures notikumiem. Viņš arī novēlēja konferencei būt par kārtējo pienesumu, lai politiķi varētu veidot tādu nākotni, kurā mēs esam mācījušies no pagātnes kļūdām.
Latvijas Vēsturnieku komisija, kas ir viens no konferences rīkotājiem, uzsver, ka vienmēr būs atšķirīgas atmiņas par vēsturiskiem notikumiem. Bet, lai novērstu šo atmiņu politisku izmantošanu, nepieciešama visu pušu gatavība dialogam un patiesa vēlme izprast un respektēt arī visu citu iesaistīto pušu atmiņas. Tādēļ Latvijas Vēsturnieku komisija ar šīs konferences palīdzību aicina sākt dialogu šī mērķa sasniegšanai.
Konference notiks divas dienas, 27. un 28.oktobrī, un tajā piedalās vēsturnieki no Latvijas, Beļģijas, Francijas, Polijas, Ukrainas, Igaunijas, Vācijas un Krievijas, lai salīdzinātu vācu un padomju okupāciju blakusparādības – kolaboracionismu un pretošanos – attiecīgās vēstures pieredzes kontekstā. Latvijas Vēsturnieku komisija konferenci rīko sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā (Goethe-Institut-Riga), Latvijas Okupācijas muzeju, Latvijas Valsts arhīvu, Latvijas Gāzi, Margas un Kurta Melgārda FondsEsnē (Marga un Kurt Möllgaard-Stiftung, Essen).