Atzīmējot Latvijas ieslodzījuma vietu sistēmas 90.gadadienu, trešdien, 8.jūlijā, Valsts prezidents Valdis Zatlers un Lilita Zatleres kundze Rīgas pilī tikās ar ieslodzījuma vietu darbiniekiem.
Tikšanās reizē piedalījās tieslietu ministrs, tieslietu ministrijas valsts sekretārs un parlamentārais sekretārs, pārstāvji no Ieslodzījuma vietu pārvaldes un visām Latvijas ieslodzījuma vietām.
„Katra no jūsu iestādēm dara ļoti nozīmīgu darbu valsts labā. Jūsu uzdevums, protams, nav tikai izolēt no sabiedrības tos, kas pārkāpj likumu, lai sabiedrība justos droša, bet svarīgi ir arī tas, kā ieslodzītie pie jums jūtas – vai viņi kļūst par rūdītiem recidīvistiem, vai tomēr pārdomā dzīvi un no ieslodzījuma atgriežas jau kā pilnvērtīgi sabiedrības locekļi,” uzsvēra Valsts prezidents. Viņš izteica pateicību visiem ieslodzījuma vietu darbiniekiem par līdzšinējo labo darbu un īpaši par veiksmīgo sadarbību notiesāto apžēlošanas jomā. Tanī Valsts prezidenta kanceleja tieši sadarbojas ar Ieslodzījuma vietu pārvaldi un cietumiem.
Latvijas ieslodzījuma vietu sistēma savu gadadienu svin 8.jūlijā, jo 1919.gadā šajā datumā Tieslietu ministrijas pakļautībā tika izveidota Galvenā Cietumu valde. Jaunās Latvijas Republikas ieslodzījuma vietu sistēma tapa grūtībās. Valsts saimniecību bija izpostījis karš, visi ieročus nest spējīgie vīrieši mobilizēti. Iedzīvotājiem vēl labi atmiņā bija palicis arī tas, kas notika aiz cietumu vārtiem, tādēļ grūti veicās ar piemērotu darbinieku atrašanu. 1920.gadā Latvijā bija 16 cietumi un trīs pārmācības nami, kuros tika uzturēti 1861 ieslodzītais.1940.gadā Latvijas penitenciārajās iestādēs bija sasniegts Eiropas vadošo valstu līmenis.
1999. gada 31. decembrī Ieslodzījuma vietu pārvalde no Iekšlietu ministrijas pakļautības tika nodota Tieslietu ministrijas pārraudzībā. Pašreiz Ieslodzījuma vietu pārvaldes pakļautībā atrodas 12 cietumi, kā arī Cēsu audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem.